Popołudnia planszówkowe atakują!

W co drugą środę każdego miesiąca na po lekcjach otwierają się zamknięte wcześniej drzwi Graciarni w naszej szkole, żeby zapełnić się od środka emocjami i dobrą zabawą. Nie towarzyszy temu złowrogie skrzypienie zawiasów,…no, chyba, że wymaga tego klimat danego dnia!
Graciarnia to pomieszczenie naszego Szkolnego Klubu Gier Planszowych, którego inicjatorem jest p. Konrad Wajda. Salę zapewnił Dyrektor Szkoły, p. Anna Fido, która zadbała też o wyposażenie w specjalne pokryte zielonym suknem stoły i stylowe półki na egzemplarze gier.
W tym roku szkolnym już wielokrotnie p. Konrad Wajda ze swoją grupą organizował spotkania z grami planszowymi i za każdym razem nawet po kilku godzinach uczestnikom było mało! I nie ma się czemu dziwić. Oprócz gier o walorach edukacyjnych młodzież, przeważnie z klas piątych, może zupełnie na żywo i w interakcji z rówieśnikami zanurzyć się w różne światy i spędzić czas budując zdrowe relacje i nabierając całej armii umiejętności, o które jest bardzo trudno, gdy gra się na komputerze. Początki były dość zabawne, trzeba było sporo czasu, że dzieciaki przyswajały sobie nieraz dość skomplikowane zasady niektórych gier, jednak teraz już wiedzą, że większość instrukcji można przeanalizować wcześniej w domu, ponieważ wystarczy wpisać tytuł gry w Internecie i nauczyć się zasad, w zależności od stopnia skomplikowania gry, w kilkanaście lub kilkadziesiąt minut bez wysiłku. Chociaż p. Konrad uważa, że lepiej czasem poczytać instrukcję samemu, bo to niezły trening umysłu. Jedną z pierwszych gier była Od Helu do Wawelu zabawna i nieskomplikowana, choć nie taka prosta karcianka geograficzna, ale niedługo potem na zielonych stołach klubu pojawiła się np. o wiele trudniejsza Terra. Zaczęło się od geografii z oczywistych powodów – p. Konrad przede wszystkim jest nauczycielem geografii i uważa, że takie gry podnoszą kompetencje jego podopiecznych w tej dziedzinie! Terra to olbrzymi, interaktywny quiz dla całej rodziny. Można sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin dotyczących cudów natury i architektury, geografii, historii ludzkości oraz wielu innych tematów! Terra to źródło wiadomości o świecie i jego cudach. Ponad 150 kart podzielonych według stopnia trudności zawiera setki ciekawostek o naszej planecie Idealna rozrywka do wspólnego spędzania czasu – bawi i uczy jednocześnie. Jest to jednak tylko mały ułamek tego, co może zaoferować Szkolny Klub Gier Planszowych w Dwójce, a mamy setki pomysłów jak to wykorzystać w przyszłości dla korzyści uczniów.

S.Bator, K.Wajda