Nasz historyczny projekt ”Pamiętamy” doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa!!!

W drugim półroczu bieżącego roku szkolnego dąbrowska Dwójka za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans zakwalifikowała się projektem Pamiętamy do Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.
Projekt „Pamiętamy” to spotkania z historią, polskością i patriotyzmem dla uczniów naszej szkoły w atrakcyjnej oprawie. Obejmuje wiele zróżnicowanych działań i akcji angażujących nie tylko młodzież i nauczycieli, ale całe środowisko lokalne. Koordynatorami całości działań są p. Marzena Rzepka, p. Renata Klimek i p. Sławomir Bator.
Warto dodać, że na 2079 wniosków projektowych zostało wybranych tylko 140 w tym Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2!
Przewidziane zostały różne działania z których część będzie realizowana jeszcze w tym roku szkolnym. Byłyby to między innymi elementy patriotyczne na Majówce Rodzinnej, która już się odbyła w ubiegłą niedzielę dla mieszkańców miasta i gminy. W programie został przewidziany koncert patriotyczny – „Dla Niepodległej”.
Przygotowana jest również rozbudowana „Gra miejska” związana z historią miasta z okresu I Wojny Światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości, działalnością Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Dąbrowie Tarnowskiej i cmentarzem wojennym, która zostanie rozegrana 17 czerwca podczas Nocy Profilaktycznej.
Odbędzie się też Patriotyczna Gra Terenowa w lesie Beleryt, podczas której młodzież będzie mogła wczuć się w role współczesnych żołnierzy.
W ramach cyklicznych spotkań zostaną przeprowadzone „Wieczory patriotyczne” w Szkolnym Klubie Gier Planszowych, kiedy to najpierw drużyny będą musiały wspólnie, czyli w kooperacyjny sposób, z jak najlepszym skutkiem opanować zjednoczenie Polski w rozgrywkach „Niepodległa”, a w finale- już indywidualnie - będą wcielać się w polskich bohaterskich lotników i bolszewickie wojska podczas walk o miasto Lwów w grze „W obronie Lwowa 1920”! Gra Niepodległa i w Obronie Lwowa stanowią rozrywkę historyczną na najwyższym możliwym poziomie – zostały zaprojektowane, by bawić i uczyć w Instytucie Pamięci Narodowej.
Będą również wycieczki „Śladami Patriotów”, czyli zwiedzanie Muzeum Wincentego Witosa, przejście Szlakiem Marszałka Piłsudskiego, obejrzenie pomnika Piłsudskiego, które zostały przygotowane przez prawdziwą miłośniczkę i znawczynię naszej regionalnej historii, p. Danutę Pikul!
Biblioteka podjęła się też organizacji wystawy pamiątek związanych z budową II Rzeczpospolitej i będzie można się przekonać, że w domowych arsenałach pamiątek nawet w Dąbrowie można znaleźć prawdziwe perły…
Wielkimi niespodziankami będą specjalne pokazy grup rekonstrukcyjnych z Krakowa, które we właściwy sobie sposób zaprezentują realia sposobów walki, umundurowania i broni z okresu pierwszej wojny światowej.
Natomiast w ramach „Spotkań z legionistą” nauczyciel i fascynat historii, przedstawiciel historycznych grup rekonstrukcyjnych w przebraniu legionisty Piłsudskiego jeszcze w czerwcu przekaże dzieciom wiedzę dotyczącą tego, co działo się w Dąbrowie podczas gdy Polska odzyskiwała wolność po latach zaborów. Zapraszamy!

S.Bator