Mimowolna lekcja zasad kultury, empatii i wielkości…pod nogami, czyli jak ze zwykłych schodów zrobić edukacyjną piramidę!

Żyjemy w świecie coraz bardziej zdominowanym przez ciągły wyścig szczurów, który determinuje agresywne zachowania, postawy, pozbawione współczucia odruchy i egoistyczne zaspokajanie pragnień nawet kosztem innych. Młodzież i dzieci pierwsze przyswajają to wszystko ze świata dorosłych i wprowadzają , niestety – najczęściej z wielkim powodzeniem i przy oklasku otoczenia – reguły bezlitosnego życia pozbawionego podstawowych uniwersalnych wartości. Dorośli muszą przeciwdziałać temu zjawisku na wszelkie możliwe sposoby. Dziś nie wystarczy o tym przypominać. Dziś należy o tym nawet krzyczeć, nazywać i definiować na każdym kroku i na wszelkie możliwe sposoby– aby urosło pokolenie wrażliwe, mądre i duchowo dojrzałe.
Jednym z takich sposobów jest unaocznianie i umieszczanie haseł dotyczących tej sfery w przestrzeni publicznej – w tym przypadku dokładnie w przestrzeni, z której elementami uczniowie mają styczność cały czas. Na jednym z takich elementów umieściliśmy serię haseł związanych kulturą zachowania, empatią, przeciwdziałaniem agresji i pozytywnymi wartościami. Dlaczego? Bo chcemy zmusić młodych ludzi do zastanowienia, do choćby chwilowej zadumy nad codziennością i nad tym, co czyni nas takimi, jakimi jesteśmy. Jednocześnie jest to recepta na bycie wielkim i to bez cienia ironii, bo to właśnie od takiej ironii nasze dzieci powinny być trzymane z daleka.
Projekt został opracowany przez nauczycieli: p. Renatę Nadolską i p. Sławomira Batora.