Pierwsze zajęcia związane z warsztatami filozoficznymi już za nami!

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wiele możesz osiągnąć dzięki zadawaniu pytań? Znane powiedzenie – „kto pyta nie błądzi” – jest bardzo trafne. Zadając odpowiednie pytania, możemy lepiej poznać siebie i dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Zadawanie pytań to jedno z narzędzi, których używamy praktycznie od zawsze. Analiza rzeczywistości, szukanie odpowiedzi, wymiana argumentów, konfrontacja czyjegoś stanowiska z własnym – oto czym od wieków zajmują się filozofowie. Wielcy myśliciele zadawali pytania i starali się znaleźć na nie odpowiedź, często dyskutując między sobą. Jedną z ciekawych cech filozofii jest to, że pytanie czy spór z reguły przeżywają swoich autorów. Na zarzuty postawione Arystotelesowi 1000 lat po jego śmierci, może dzisiaj odpowiedzieć licealista z Polski.

Pytania generują rozwiązania. Bodziec jakim jest mądre pytanie pomaga nam wpaść na pomysły, które często stanowią milowe kroki w naszym rozwoju albo w dążeniu do osiągnięcia jakiegoś konkretnego celu. Jeżeli chcesz nauczyć się dobrze argumentować – zobacz jak robili to filozofowie, których dysputy nie straciły aktualności nieraz nawet przez 2500 lat. W tegorocznej edycji naszych warsztatów zachęcamy do poszukiwania odpowiedzi na jedne z najważniejszych pytań filozoficznych, które były źródłem debat najtęższych umysłów, jakie wydała ludzkość. Które odpowiedzi wydają Ci się najlepsze?

W drugim semestrze roku akademickiego 2018/2019 Wydział Filozoficzny UPJPII po raz szósty organizuje interdyscyplinarne warsztaty naukowe dla młodzieży szkół średnich, która chce poznać nowe, często nieznane oblicza i zastosowania filozofii. Warsztaty posłużą wzbogaceniu wiedzy i poszerzeniu horyzontów uczestników, a zatem mogą stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych. Przede wszystkim jednak będą one okazją do zapoznania się ze środowiskiem akademickim. Celem warsztatów jest uświadomienie, że znajomość filozofii często stanowi atut w poszukiwaniu pracy oraz ułatwia efektywne działanie w zakresie wielu dziedzin życia społecznego, politycznego, ekonomicznego i kulturalnego.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Mogą w nim wziąć udział uczniowie z naszej szkoły.Warsztaty prowadzone są na platformie internetowej. Warsztatom towarzyszył będzie konkurs. Osoby, które najlepiej wywiążą się proponowanych zadań otrzymają cenne nagrody:

Finaliści konkursu otrzymają indeksy na studia pierwszego stopnia na kierunku Filozofia na Wydziale Filozoficznym UPJPII oraz nagrody rzeczowe. Dla zwycięzcy przewidziano dodatkowo, w przypadku podjęcia studiów, stypendium na pierwszym roku w wysokości 500 zł miesięcznie. Dla osoby, która zajmie drugie miejsce, przewidziano stypendium naukowe na pierwszym roku studiów w wysokości 200 zł miesięcznie, a w przypadku trzeciego miejsca – 100 zł.

Zajęcia w naszej szkole prowadzić będzie p. Magdalena Bobro, która jest również rodzicem jednego z naszych uczniów i już wiele razy wspierała działania szkoły na różny sposób. Pierwsze zajęcia, które odbyły się w ostatni piątek, wyłoniły ekipę naszych „zwiadowców filozofii”, którzy po wstępnej kwalifikacji postanowili podjąć się trudów zgłębiania natury człowieka i świata. My im z całego serca życzymy powodzenia, aby dotrwali do końca niełatwych, ale jakże ciekawych warsztatów i, co więcej, aby wzięli udział w konkursie z pełnym sukcesem!

A oto nazwiska uczestników wyłonionych po pierwszych zajęciach, którzy wyróżnili się szczególnym zainteresowaniem i wiedzą:

Aleksandra Wąż

Kamil Wajda