^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Dziennik elektroniczny

ProgramujeMy tarnowski

Doradztwo zawodowe

Innowacje pedagogiczne

Ocenianie kształtujące

Stacja meteo

Prasa o PSP2

Biała szkoła

ePUAP

Dołącz do nas

Bierzemy udział w:

Informacja w sprawie "lekkiego" tornistra

 

Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej przypomina Rodzicom o ogólnie przyjętych zasadach w sprawie „lekkiego” tornistra. Zgodnie
z wytycznymi – tornister ucznia nie powinien ważyć więcej niż 10 procent masy jego ciała. W praktyce,
o czym z przykrością informujemy zdarzają się sytuacje, że dzieci dźwigają nawet dwa razy tyle,
co powinny- bez takiej konieczności!
Dnia 30.11.2018 r. ponownie przeprowadzono akcję wewnętrznego ważenia tornistrów/plecaków uczniów. Średnia waga plecaków jest porównywana z wagą wrześniową tj: przedstawiała się następująco: kl. I 3kg , kl. II 3 kg, kl. III 5,3 kg, kl. IV 3,30kg, kl. V 5,2 kg, kl. VI 6,5 kg, VII 5 kg, VIII 5,8 kg, kl. IIIg 5,4 kg.Przeciążone plecaki zwiększają ryzyko powstawania wad postawy. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać na jak najwcześniejszym etapie niż później leczyć.Dlatego szkoła podejmuje szereg działań mających na celu zniwelować negatywne skutki noszenia często niepotrzenych rzeczy w tornistrze. Nasza placówka zatrudnia rehabilitanta, który podczas zajęć edukuje w zakresie profilaktyki wad postawy. To właśnie w czasie specjalnych lekcji dzieci poznają zasady wyboru odpowiedniego tornistra i sposoby jego pakowania – tak, by kręgosłup ucznia nie był przeciążony.

Drogi Rodzicu, chcemy podkreślić, że dobro Twojego dziecka jest przez nas stawiane na pierwszym miejscu, dlatego w naszej szkole:

- każdy uczeń klasy pierwszej posiada swoją szafkę, w której może przechowywać potrzebne pomoce edukacyjne a także podręczniki, ćwiczenia czy zeszyty.

- każdy uczeń uczący się w budynku przy ul. Zaręby 22 posiada szafkę, która ma dokładnie takie samo przeznaczenie. Nie ma takiej potrzeby, aby codziennie nosić podręczniki do wszystkich przedmiotów.

- nauczyciele zwracają uwagę czy uczniowie nie noszą przypadkiem niepotrzebnych rzeczy w plecaku zwłaszcza wychowankowie klas młodszych,

- wychowawcy przypominają, że w szkole jest wprowadzona możliwość picia herbaty na przerwie o godz. 9.40, aby odciążyć plecaki dzieci z noszenia napojów oraz uczniowie mają możliwość korzystania ze sklepiku szkolnego i stołówki szkolnej,

- higienistka szkolna ponownie przeprowadziła pogadankę na temat wpływu noszenia dodatkowych przedmiotów, które negatywnie wpływają na wady postawy zgodnie z realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły.

Co więcej na ławce może a nawet należy, aby znajdował się tylko jeden podręcznik. Zatem istnieje możliwość dokonania podziału obowiązku przynoszenia podręczników przez uczniów. 

Copyright © 2013. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.