Nasi przedstawiciele na Narodowym Czytaniu w Bibliotece

W sobotę 8 września o godz. 10:30. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej i Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztofa Kaczmarskiego, wśród przepięknej scenografii czytano z podziałem na role kilka obszernych fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, które w roku Jubileuszu 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stało się pretekstem do rozpamiętywania wydarzeń historycznych sprzed stu lat. Nasza szkoła miała tam swojego przedstawiciela, p. Sławomira Batora, który odtworzył postać Szymona Gajowca oraz pana Jerzego Żelawskiego, który gościł tego dnia w bibliotece jako przewodniczący Komisji Oświaty. Impreza w pięknej oprawie przyciągnęła spory tłum widzów i skończyła się grubo po godzinie dwunastej, ponieważ między czytaniami organizatorzy imprezy przygotowali możliwość odśpiewywania pieśni i piosenek patriotycznych z okresu Zaborów i działalności Legionów Józefa Piłsudskiego. Biało-czerwone flagi towarzyszyły wszystkim czytającym i słuchającym. Po wspólnej lekturze „Przedwiośnia” przedstawione zostały wyselekcjonowane utwory z „Antologii Niepodległości”. Najstarszą polską pieśń religijną pt. „Bogurodzica” zaśpiewał z wielką dbałością o szczegóły intonacji Maksymilian Mol uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, absolwent naszej szkoły. Z dumą możemy powiedzieć, że podczas całej uroczystości obecni byli mali wolontariusze MBP – uczniowie dąbrowskiej dwójki.

S.Bator