Na projekcji filmu Dywizjon 303 – historia prawdziwa

We wtorek 18 września wszystkie klasy starsze od piątej wzwyż ruszyły do Dąbrowskiego Domu Kultury na projekcję filmu Dywizjon 303 – historia prawdziwaw reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych. Film zrealizowano w oparciu o wątki z powieści Arkadego Fiedlera Dywizjon 303. Jest to tym bardziej dla uczniów ważne, że książka A. Fiedlera jest jedną
z lektur w klasie ósmej i gimnazjum. Nikt nie miał wątpliwości, że należy zobaczyć ten historyczny obraz, zwłaszcza, iż opisuje jeden z największych wyczynów Polskich Sił Zbrojnych z ostatniej wojny. Młodzież z zapartym tchem śledziła świetnie nakręcone sceny batalistyczne i słuchała niesamowitych przemów włożonych przez realizatorów w usta jednego z dowódców naszego dywizjonu – Witolda Urbanowicza odgrywanego przez Piotra Adamczyka skierowanych do polskich lotników – myśliwców. To dzięki takim właśnie dość górnolotnym i patetycznym scenom uczniowie mogli poznać prawdziwe pobudki kierujące tamtymi żołnierzami, których całe polskie społeczeństwo nazywało aniołami zemsty i których podziwiał cały ówczesny świat. Dobrze, że taki film powstał, bo dzięki temu współczesne dziecko ma możliwość poznania prawdziwego wymiaru bohaterstwa, które kreuje jednostkę zdolną poświęcać wszystko dla wartości nadrzędnych, dla ojczyzny i zwyciężać nie tylko moralnie. Bo przecież ci lotnicy byli prawdziwymi pogromcami niemieckiej potęgi.

Jak bardzo dzisiejsza młodzież potrzebuje takich wzorców? Myślę, że najlepszą odpowiedzią na to pytanie są gromkie oklaski jakie dało się słyszeć po pojawieniu się napisów końcowych.

S.Bator