Wycieczka klas 8 do Oświęcimia

W piątek 21 września klasy ósme w liczbie 70 osób wraz ze swoimi wychowawcami: p. Dianą Dydą, p. Elżbietą Marciniak, p. Sławomirem Batorem, p. Ewą Kmieć i panią dyrektor Małgorzatą Wódką wybrały się, aby bliżej poznać jedno z najbardziej makabrycznych miejsc i wydarzeń drugiej wojny światowej – obóz koncentracyjny i zagłady -Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie dzięki zabiegom kierownika wycieczki, czyli p. Diany. Młodzież z zapartym tchem oglądała kolejne bloki Auschwitz 1 , wczuwała się w mroczne opowieści o losach więźniów i poddawana była silnym wstrząsom podczas oglądania wystaw złożonych z przedmiotów pozostawionych w obozie po więźniach, a których Niemcy nie zdążyli zniszczyć podczas ucieczki przed ofensywą radziecką. Można było zobaczyć celę, w której przebył swoistą karę na własne życzenie i męczeńską śmierć święty Maksymilian Maria Kolbe albo wysłuchać historii ochotniczej służby rotmistrza Witolda Pileckiego. Wszędzie obecne druty kolczaste, pozostałości po urządzeniach sprawiających , że te druty były podczas funkcjonowania obozu pod wysokim napięciem, wieżyczki obserwacyjne, ściany rozstrzelań, szubienice, szpitale w których zamiast ratować, podawało się śmiertelny zastrzyk fenolu, to wszystko składało się w umysłach dzieci na wielki niezrozumiały akt bestialstwa wobec bezbronnych ludzi.

„ Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to stwierdzenie zdaje się być w pełni zrozumiałe dopiero wtedy, kiedy na własne oczy zobaczy się, co czekało na więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

W obozie zagłady porażała ogromna przestrzeń, na jaka były skazane tysiące Żydów, Polaków i przedstawicieli wielu innych narodowości. Przekonaliśmy się, że koszmarem dni wojennych tego miejsca była wszechobecna śmierć katowanych na dziesiątki sposobów więźniów. Dopełnieniem był wykład przewodnika nad ruinami komór gazowych i krematorium. Przed opuszczeniem obozu uczniowie na własnej skórze mogli się tez przekonać jak wyglądało życie w przepełnionym, niedogrzanym i pozbawionym podłogi baraku.

Wycieczka z pewnością dała uczniom wiele do myślenia i stanowi bardzo ważny punkt w edukacji historycznej każdego człowieka.

Zapraszamy go galerii

S.Bator