I Powiatowy Turniej Ekologiczny „EkoGala 2018”

,,Tobie została powierzona Ziemia jak ogród - rządź nią z mądrością” – te piękne słowa św. Franciszka z Asyżu skłaniają do refleksji
i w konsekwencji do podejmowania licznych działań mających na celu edukację młodego pokolenia w zakresie ochrony środowiska naturalnego człowieka. Przed ludźmi stoją duże wyzwania na miarę obecnych czasów. Zdobyta wiedza w trakcie przygotowań do turnieju posłuży do realizacji działań, które przyczynią się do zatrzymania degradacji zasobów naturalnych Ziemi oraz ich odnowy. Główne cele turnieju dotyczą również budowania świadomości ekologicznej i wpajania młodym ludziom proekologicznych zachowań.

Zgodnie z powyższymi założeniami 18 maja br. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej odbył się I Powiatowy Turniej Ekologiczny „EkoGala 2018”. Do tej pory odbyło się dziesięć edycji turnieju o zasięgu gminnym. W tym roku postanowiono do udziału w zmaganiach zaprosić szkoły podstawowe z całego powiatu dąbrowskiego. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Krzysztof Kaczmarski, a nagrody zostały zapewnione przez panią Dyrektor Annę Fido oraz Urząd Miasta. W jury konkursu zasiedli: pani Małgorzata Wódka – nauczyciel, pani Dorota Wielgus – nauczyciel, pan Szymon Lichorobiec – ekodoradca w Urzędzie Miasta.

Drużyny biorące udział w turnieju rozwiązywały pisemny test ekologiczny oraz quiz o parkach narodowych, projektowały nowe logo turnieju, prezentowały pracę przestrzenno-plastyczną przedstawiającą figurę zwierzęcia chronionego oraz przedstawiały filmik nt. szkodliwego wpływu smogu na życie człowieka, roślin i zwierząt oraz sposobów dbania o dobrą jakość powietrza. Uczniowie starali się wypaść jak najlepiej i wszyscy otrzymali nagrody. Ich wręczenia dokonali pani Dyrektor Anna Fido i pan Szymon Lichorobiec. Wszystkim uczestnikom turnieju i opiekunom serdecznie dziękujemy za udział
i zapraszamy już za rok.

Wyniki turnieju:

I miejsce – PSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej