„Bądź Mądry – Bądź KREWetką”

Bądź Mądry – Bądź KREWetką” to tytułu akcji, którą zorganizowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. Pomysłodawczynią i liderką projektu była nasza absolwentka – Natalia Trędota. Celem akcji było zachęcenie do regularnego oddawania krwi, zwiększenie świadomości o tym, jak istotne jest krwiodawstwo oraz jak bardzo kilka minut, które poświęcimy na oddanie krwi, może zmienić czyjeś życie. Całe przedsięwzięcie odbyło się 24 kwietnia w IIILO. W ramach wydarzenia odbył się charytatywny koncert, przeprowadzono liczne prelekcje i spotkania, a przede wszystkim otworzono wspólnie z TPK mobilny punkt krwiodawstwa. W wydarzeniach wzięło udział bardzo dużo osób, a ponad 50 zechciało oddać swoją krew. Organizatorzy, pytani skąd pomysł na akcję mówią:

Natknęliśmy się na artykuł informujący o braku krwi w tarnowskim szpitalach. Jesteśmy niepełnoletni, więc nie możemy oddać krwi. Jednak bardzo chcieliśmy pomóc. Krew jest niezwykle ważna - jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa”

Pamiętajmy, że dawcą może być osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła a 65-ego roku życia, czuje się zdrowo, waży nie mniej niż 50 kg, a przede wszystkim pragnie pomóc drugiemu człowiekowi. Przed donacją należy zjeść lekki posiłek, zabrać dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Mamy nadzieję, że wszyscy nasi uczniowie i absolwenci, będą pamiętać o tym jak ważna jest krew, a także, tak jak Natalia, angażować się we wspaniałe akcje społeczne.

N.Trędota