Jak wyrazić wszystko nie mówiąc nic?

W dniu 13.04.2018r. klasa Ia i IIIb uczestniczyły
w nietypowej lekcji- warsztatach języka migowego, zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej pt. ,,Teatr dla dzieci – dzieci dla teatru.”- przygoda z językiem migowym. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach nie tylko jako widzowie , ale również jako animatorzy i aktorzy.

Poprzez różne formy zajęć – gry, zabawy, scenki sytuacyjne tłumaczenie piosenek i wierszy, uczestnicy warsztatów nauczyli się podstaw języka migowego
i poznali bliżej świat ciszy osób niesłyszących. Pani bibliotekarka zapoznała dzieci ze sposobem porozumiewania się osób głuchych i niedosłyszących. Mówiła również o funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych w społeczeństwie i o historii języka migowego.

Język migowy to język wieloprzestrzenny, wykorzystuje specjalne układy dłoni, ale również przestrzeń, ruch, mimikę- to język pełen ekspresji. Nauka elementów języka migowego to przede wszystkim zdobywanie nowych umiejętności językowych, dzięki którym możliwy jest kontakt z osobami niesłyszącymi. Celem zajęć było ponadto uwrażliwienie dzieci na problemy osób niesłyszących oraz nabywanie tolerancji i szacunku wobec innych.

D.Gubernat-Mikos