Wycieczka Grupy Turystyczno-Patriotycznej Dąbrowiaczki

W miniony piątek dnia 15 września 2017r. Grupa Turystyczno-Patriotyczna Dąbrowiaczki udała się rowerami do miejscowości Szarwark niedaleko Dabrowy Tarnowskiej. Uczniom towarzyszyła opiekunka p. Katarzyna Wójcik. Głównym celem wyjazdu było dotarcie do Miejsca Pamięci Narodowej niedaleko lasu Beleryt.Mieści się tam pomnik,który upamiętnia śmierć rodziny Mędalów
z Szarwarku,którzy zginęli w VII 1943r.za pomoc niesioną Żydom.Najmłodszą ofiarą akcji kierowanej przez kata Powiśla Engelberta Guzdka była 8-letnia Józia Mędala, zginął też sąsiad Władysław Starzec. Po dotarciu na miejsce członkowie GTP uczcili minutą ciszy to tragiczne wydarzenie, a następnie udali się w dalszą podróż. Trasa uwydatniała walory środowiska naturalnego. Podziwialiśmy roślinność, pola uprawne. Po drodze witał nas kot Franio, pies Reksio oraz konie.
Zwróciliśmy tez uwagę na przepiękne przydrożne kapliczki,np. z 1907r. oraz opuszczone stare domostwa i zagrody.
Warto dodać, że od początku naszym zamysłem było również kształtowanie aktywności fizycznej (częściowa realizacja programu edukacyjnego Trzymaj Formę). Podsumowując ,może warto ,abyśmy poszukali w naszej pamięci takich miejsc i wydarzeń historycznych, które należałoby przypomnieć. My jedną z takich historii przybliżyliśmy podczas rajdu patriotycznego.
Dotyczyła Rodziny Mędalów i innych Polaków, którzy nieśli pomoc w trudnym okresie wojennym. Siła ich postawy może być dla nas wzorem.

K.Wójcik