Jesteś tutaj: Start
Świetlica szkolna
Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne do realizacji w roku szkolnym 2015/2016


Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne do realizacji
w roku szkolnym 2015/2016
Wrzesień |
Organizacja pracy w świetlicy szkolnej. Witaj szkoło, żegnajcie wakacje. Poznajemy zwyczaje i tradycje naszej szkoły. Bezpieczeństwo na drogach i ulicach. Wykorzystanie wiedzy w praktyce. Wdrażanie do przestrzeganie poleceń wychowawcy. Witamy jesień. Opowiedz mi o swoich wakacjach Przedstawienie wspomnień wakacyjnych za pomocą różnych środków. Kim jest mój książkowy? Utworzenie w świetlicy kącika czytelniczego. Nauka dbania o książki. Realizacja programu „Poczytaj mi przyjacielu”. Zabawy integracyjne. Zabawy ze śpiewem.
|
Październik |
Jesień dookoła– rozróżnianie i nazywanie grzybów, krzew i drzew. Dostrzeganie walorów i uroki jesieni . Czytanie wierszy tematycznie związanych z jesienią. Rozwiązywanie jesiennych zagadek. Pasowanie na odblaskowego świetlika. Zapoznanie ze znaczeniem edukacji narodowej-omówienie roli nauczyciela i pozostałych pracowników . Nasza wychowawczyni- laurka dla naszej pani Zabawy rzutne i do celu. Jacy jesteśmy na co dzień . Piszemy listy do kolegów i koleżanek z innych świetlic. Poznanie alternatywnych form zachowania w sytuacjach trudnych .
|
Listopad |
Święto Zmarłych „Pamiętajmy o tych, którzy odeszli ”- wyjaśnienie symboliki. Wycieczka pod pomnik. Symbole narodowe – wykonanie flagi i kotylionów z papieru. Zapoznanie dzieci z terminami „ojczyzna” i „symbole narodowe ” Moje miasto Dąbrowa Tarnowska częścią Polski –wskazywanie wybranych miejsc na mapie „Pokarze palcem po mapie ” Dbamy o zdrowie –Kształcenie umiejętności dbania o własne zdrowie Zapoznanie z tradycjami wieczorów andrzejkowych. Wróżby przepowiadające przyszłość. Gry na spostrzegawczość i orientację.
|
Grudzień |
Święty Mikołaj w wyobraźniach dzieci ciekawostki o życiu i działalności św. Mikołaja. Mikołajkowy konkurs. Nauka tańca na artystyczny przegląd dorobku szkół „Płomień 2013” Przyszła zima- pomóżmy ptakom- uwrażliwienie dzieci na los zwierząt. „Dokarmianie ptaków ”, „Karmnik na parapecie”, „Spacer po okolicy ” Ilustrowanie ruchem muzyki. Święto Bożego Narodzenia utrwalenie wiadomości o tradycjach związanych o Bożym Narodzeniu. Choinkowe radości –wyklejanka z kolorowego papieru i bibuły. Kartki świąteczne. Konkurs na pastorałkę. Śpiewanie kolęd i pastorałek. Zimowe zabawy na śniegu.
|
Styczeń |
Powitajmy Nowy Rok- poznanie zwyczajów i tradycji noworocznych. Moje plany na nadchodzący rok. Zabawy świetlicowe zespołowe i grupowe Wesoły Karnawał – wyjaśnianie terminu karnawał. Karnawał – rozbudzenie radosnego nastroju. Wykonanie kotylionów. Układanie przysłów o nowym roku. Zabawy na Świerzym powietrzu. Dzień babci i dziadka - na czym polega szacunek wobec starszych. Papierowe arcydzieła dziecięcej wyobraźni. Orgiami świetlicowe. Zagadki, kalambury. Śpiewanie piosenek o zimie. Bezpieczne ferie – bezpieczeństwo podczas zabaw.
|
Luty |
Jak możemy okazywać uczucia. Układamy własne pomysły o przyjaźni. Kto to jest przyjaciel. Zima w ludowych przysłowiach. Przysłowia o zimie. Obserwacja pogody. Zima ukryta w kołach - orgiami Piosenki o zimie. Sporty zimowe – moja ulubiona dyscyplina. Gry planszowe. Dlaczego dzieci lubią zimę ? Bezpieczna zima – tworzenie historyjek obrazkowych. Zdrowe odżywianie –odpoczynek i sen. Kolorowanki zimowe Gry i zabawy na świeżym powietrzu. Bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu.
|
Marzec |
Święto Kobiet - rozwijanie szacunku dla kobiet pracujących zawodowo i w domu. Kształtowanie umiejętności składania życzeń. Witaj wiosno - wykorzystywanie surowców wtórnych. Co to znaczy być Eko? Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce. Ekologiczny quiz. Obserwacja zimom zachowawczych w przyrodzie. Poznajmy zwyczaje wiosny. Marzanna –zimowa koleżanka. Realizacja programu „Poczytaj mi przyjacielu” Święta Wielkanocne - tradycje i obrzędy. Pisanki- ozdabianie wydmuszek. Wielkanocne pisanki.
|
Kwiecień |
Wielkanocne niespodzianki. Orgiami-wykonywanie zwierzątek. Poznajmy zasady skutecznej komunikacji - werbalne i niewerbalne. Jestem asertywny – poznanie zasad asertywnego zachowania. Asertywność a agresywność. Kodeks przeciwko agresji . Żyj zdrowo jedz kolorowo - wdrażanie do dbania o własne zdrowie. Zdrowo jem plakat promujący zdrowe odżywianie. Święta majowe – Święto Pracy. Dzień Flagi RP. Święto Konstytucji 3 Maja.
|
Maj |
Kwitnące sady - znaczenie przyrody w życiu człowieka. Zabawy ruchowe przy muzyce. Kim będę gdy dorosnę - marzenia dzieci. Moje hobby- znaczki założenie klasera . Przyloty ptaków - ptaki dziwaki. Gry dydaktyczne - układamy i rozwiązujemy zagadki i rebusy. Dzień Matki - rola matki w rodzinie. Portret mojej mamy .zawody moich rodziców. Prezent dla mojej mamy. Wdrażanie do zachowania zasad kultury na co dzień. Kolorowy świat motyli na collage. Wszystkie dzieci nasze są . Życie i wygląd dzieci z różnych stron świata. Dzieciństwo bez przemocy.
|
Czerwiec |
Gry i zabawy na spostrzegawczość i koncentrację. Podstawy - kultura w życiu codziennym. Plakat kulturalny człowiek. Podróże kształcą, sposoby podróżowania. Podróż moich marzeń. Świat i kontynenty. Dokąd chcemy jechać na wakacje. Lato i dzień taty. Bezpieczne wakacje-wakacyjne przestrogi. Jak właściwie wykorzystać czas wolny. Ważne telefony. Zapoznanie z zasadami udzielania pierwszej pomocy. W co jest wyposażona apteczka. Piosenki o lecie – radosne życie bez nauki.
|