Happening „O bezpieczeństwo dbaj! Odblaski zakładaj!”

henneing2024

3 października na terenie gminy Dąbrowa Tarnowska odbył się wyjątkowy happening pod hasłem „O bezpieczeństwo dbaj! Odblaski zakładaj!”. Organizatorem wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej, która realizuje działania w ramach ogólnopolskiego konkursu „Odblaskowa Szkoła”. Celem akcji jest podniesienie świadomości na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i promowanie noszenia odblasków, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.
Wydarzenie rozpoczęło się na placu przed szkołą, gdzie zebrali się uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych władz i służb. W przemarszu ulicami miasta uczestnikom towarzyszył Kubuś Puchatek – maskotka i ambasador kampanii „Odblaskowa Szkoła”. Postać Kubusia Puchatka, która jest bliska dzieciom, dodała wydarzeniu niepowtarzalnego charakteru, a jego obecność przyciągnęła uwagę zarówno najmłodszych, jak i dorosłych mieszkańców. Maskotka w sposób symboliczny podkreślała znaczenie dbałości o bezpieczeństwo na drogach i konieczność noszenia odblasków, aby być widocznym dla kierowców, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Uczniowie wyruszyli z transparentami i hasłami promującymi bezpieczeństwo w stronę Urzędu Gminy, gdzie odbyła się krótka prezentacja mająca na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na problem niskiej widoczności pieszych po zmroku. Przemarsz odbywał się głównymi ulicami miasta, co pozwoliło na szeroką promocję akcji wśród lokalnej społeczności. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem skandowały hasła: „Bądź widoczny – noś odblaski!”, „Odblaski ratują życie!” oraz „Dbaj o swoje bezpieczeństwo!”, co przyciągało uwagę przechodniów i kierowców.
Organizacją i przebiegiem wydarzenia zajmowały się nauczycielki Małgorzata Gawlik, Renata Klimek, Justyna Wajda oraz Małgorzata Panek-Sojka, które koordynowały wszystkie działania związane z happenigniem.
Podczas postoju przed Urzędem Gminy, uczestnicy happeningu spotkali się z przedstawicielami władz lokalnych. W imieniu społeczności szkolnej, podziękowania za wsparcie i współpracę złożone zostały na ręce Zastępcy Burmistrza, Stanisława Ryczka, który od lat aktywnie wspiera wszelkie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w naszej gminie. Zastępca Burmistrza wyraził swoje uznanie dla szkoły za zaangażowanie w organizację wydarzenia i podkreślił, że takie inicjatywy są kluczowe dla budowania świadomości wśród mieszkańców na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.
W imieniu szkoły, podziękowania na ręce władz gminy złożyła dyrektor Anna Fido, która również podkreśliła, jak ważna jest współpraca szkoły z lokalnymi instytucjami i służbami w kontekście edukacji na temat bezpieczeństwa. Szkoła otrzymała od gminy promocyjne gadżety odblaskowe, które posłużą do dalszej promocji działań związanych z bezpieczeństwem na drogach.
Happening „O bezpieczeństwo dbaj! Odblaski zakładaj!” jest doskonałym przykładem wspólnego działania szkoły, władz gminnych oraz policji na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Uczniowie nie tylko uczestniczyli w edukacyjnej akcji, ale też przyczynili się do jej szerokiej promocji. Dzięki takim inicjatywom, jak udział w konkursie „Odblaskowa Szkoła”, szkoła staje się ambasadorem bezpieczeństwa na drodze, a działania edukacyjne przynoszą realne korzyści dla wszystkich mieszkańców.
Wierzymy, że promowanie noszenia odblasków nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach, a współpraca szkoły, gminy i lokalnych instytucji przyczyni się do budowania większej świadomości o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą nieostrożne zachowania na drodze.
Małgorzata Gawlik, Renata Klimek, Justyna Wajda, Małgorzata Panek-Sojka, Kamil Banaś