Uroczysta akademia z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

11llistopada2022

W czwartek o godzinie 9.00 dla młodszych klas
oraz o 10.00 dla klas 4-8 odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Sytuacja pod koniec pierwszej wojny światowej dla Polski nie rysowała się jasno, jednak dzięki poświęceniu wybitnych polityków i ich działaniom, a przede wszystkim – dzięki zgodności w osiągnięciu wspólnego dla wszystkich celu udało się doprowadzić do momentu zmartwychwstania Rzeczpospolitej.
Jednym z najważniejszych elementów powojennego ładu w 1918 r. było utworzenie niepodległego państwa polskiego. W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Bezskutecznie. Dopiero po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku, ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne.
Podwaliny pod odtwarzanie polskiej państwowości zostały położone w listopadzie 1916 roku, gdy władze niemieckie i austro-węgierskie wyraziły zgodę na utworzenie Królestwa Polskiego – marionetkowego tworu, który jednak dawał nadzieję na odzyskanie choć części niepodległości. Akt 5 Listopada umożliwił utworzenie Rady Regencyjnej, która rządziła od października 1917 roku, a 3 stycznia 1918 roku wydała dekret o tymczasowej organizacji Władz Naczelnych w Królestwie Polskim. W międzyczasie powołała rząd Jana Kucharzewskiego. W praktyce zajmowała się administracją terytoriów wchodzących w skład Królestwa Polskiego, przygotowując grunt pod odzyskanie niepodległości. Rada proklamowała niepodległości 7 października 1918 roku, wydając Orędzie do Narodu Polskiego, a następnie rozpoczęła przejmowanie kontroli nad wojskiem i administracją. Gdy 11 listopada 1918 roku do Polski powrócił Józef Piłsudski, Rada przekazała mu władzę zwierzchnią – w wymiarze cywilnym i wojskowym. Trzy dni później uległa rozwiązaniu.
O godzinie 10.00 na Sali gimnastycznej w loży dla gości honorowych zasiedli przedstawiciele władz oraz Rady Rodziców - p. Magdalena Bober i p. Edyta Lustofin wraz z Dyrekcją. Zastępca Burmistrza p. Stanisław Ryczek opowiedział młodzieży o smutnych dla narodu dniach zniewolenia i podkreślił znaczenie zbiorowego wysiłku wszystkich Polaków dążących przez pokolenia do wyrwania z rąk naszych wrogów tego, co nam odebrano – wolności i godności.
Przed częścią artystyczną akademii poświęconej przypomnieniu o tak ważnym momencie dziejowym dla Polaków jak data 11 listopada 1918 r. głos zabrała również Dyrektor Szkoły p. Anna Fido, która przybliżyła młodzieży kolejne akty martyrologii Polaków aż do odzyskania niepodległości. Świat bez Polski nie mógł zaistnieć, zwłaszcza, że kolejne pokolenia raz po raz przelewały krew, aby odzyskać utracona wolność.
Za akademie odpowiedzialni byli nauczyciele: p. Marta Smolicha, p. Anna Ciombor i p. Sławomir Bator. Nieoceniona w tym wszystkim była rola naszego szkolnego maestro – p. Kamila Banasia, dla którego nie straszne są żadne wyzwania muzyczne narzucone przez autorów scenariusza. Podczas uroczystości na szczególną uwagę zasłużyło zaangażowanie aktorów, recytatorów i wokalistów z klas 8c, 8d, 8e oraz przedstawicieli z klas 6c, 7a, a nawet 2b! Wszyscy wzruszali się przy pięknych utworach muzycznych, które doskonale wprawiły uczestników akademii w atmosferę jutrzejszego święta.