Udział przedstawicieli naszej szkoły w projekcie literacko – teatralnym organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Tarnowskiej

slawek biblioteka

W tym tygodniu zakończyła się część literacka projektu "Dwie Marie - polskie wersy łączą pokolenia" organizowanego przez MBP w Dąbrowie Tarnowskiej.
Podczas warsztatów składających się na trzy dwugodzinne sesje dzieci wprowadzane były w świat literatury i utworów scenicznych. Zapoznawały się z niektórymi pojęciami takimi jak dramat, komedia, scena, akt, didaskalia, scenografia, wiersz, rym, rytm – a wszystko w sposób zupełnie inny niż w szkole. Dzieci tworzyły własne utwory, a także miały niebagatelny wpływ na kształtowanie scenariusza - bo przedmiotem i celem głównym zajęć było stworzenie tekstu do przedstawienia pod tytułem: "Niezły raban na wesoło... przy Polnej", które zostanie opracowane na innych zajęciach artystycznych pod względem scenograficznym, muzycznym oraz reżyserskim – aby w wersji finalnej w przyszłym roku szkolnym powstało pełnowymiarowe i profesjonalne autorskie przedstawienie sceniczne nie tylko dla dzieci z udziałem uczestników warsztatów!
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznani zostali z baśniowością i postaciami krasnali w utworach obu poetek oraz formą i językiem scenariusza, potem tworzyli rymowanki wg reguł poetyckich, wymyślali imiona bohaterów przedstawienia i wybierali baśnie jakie będą miały wpływ na treść, az wreszcie analizowali teksty scenariusza i dopasowywali do niego swoje role.
Całość działań koordynowana jest przez Bibliotekę, a nasz udział w projekcie to między innymi wynik świetnej współpracy między dąbrowska dwójką i dąbrowską książnicą.
Warsztaty prowadził nauczyciel dwójki, P. Sławomir Bator a wśród uczestników nie brakowało także naszych uczniów:
Krzysztof Kogut z 2a
Barbara Minor z 3a
Aleksander Bator z 3c
Hanna Szymczyk z 1b
Ewa Szymczyk z 3a
Agata Garncarz z 1b
Hanna Zawiślak 3a
"Niezły raban na wesoło... przy Polnej" jest elementem realizacji przez bibliotekę zadania o szerszym rozmachu. Sławomir Bator, prowadzący zajęcia literackie pn. #WIERSZOWANIE, rozpoczął serię warsztatów artystycznych (literackich, plastycznych, muzycznych i teatralnych) nawiązujących do twórczości Marii Konopnickiej i Marii Kozaczkowej.
Projekt "Dwie Marie - polskie wersy łączą pokolenia" jako jeden z wielu elementów działań MBP w Dąbrowie Tarnowskiej im. Marii Kozaczkowej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.
S.Bator