Konkurs Muzyczny MELOMAN

meloman2222

Nasza szkoła już od ponad dekady jest organizatorem Konkursu Muzycznego MELOMAN. Na początku był to konkurs wewnętrzny, ale bardzo szybko wyszedł poza ramy szkolnego podwórka, by stawić w szranki uczniów ze szkół miejskich, gminnych, a w tym roku powiatowych.
Konkurs, poszerzając horyzonty myślowe, nie tylko uczy rzeczy nowych z zakresu muzyki klasycznej, jazzowej oraz filmowej, ale przede wszystkim przygotowuje uczniów do pełnego uczestnictwa w kulturze wysokiej. Czyni ich pełnoprawnymi obywatelami światłych elit europejskiego kręgu kulturowego.
MELOMAN to konkurs składający się z dwóch części. W pierwszej uczniowie muszą wykazać się wiedzą teoretyczną z teorii i historii muzyki z zakresu podstawy programowej, następnie znajomością życiorysu oraz twórczości kompozytora wskazanego w bieżącej edycji konkursu, a także zagadnieniami dodatkowymi. Część druga wymaga od uczniów posiadania dobrego słuchu muzycznego oraz pamięci. Test słuchania polega na rozpoznawaniu ze słuchu utworów muzyki klasycznej, jazzowej, filmowej wskazanych w bibliografii bieżącej edycji konkursu tj. podania tytułu, nazwy lub innego oznaczenia danego utworu oraz imienia i nazwiska kompozytora.
MELOMAN to konkurs wymagający, ale też bardzo przyjemny na każdym etapie przygotowań. Któż z nas nie lubi słuchać muzyki? I któż z nas nie lubi być mile zaskakiwanym? A muzyka ma to do siebie, że w każdym wydaniu potrafi zagrać na ludzkich emocjach. Utwory Mozarta, Chopina, Bacha, Komedy, Coltrane’a, Johna Williamsa, Ennio Morricone czy Dannego Elfmana okazują się być równie atrakcyjne, co najnowsze hity.
13 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom tegorocznego I POWIATOWEGO KONKURSU MUZYCZNEGO MELOMAN 2022, którego motywem przewodnim była muzyka i osoba wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.
Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Lesław Wieczorek Starosta Dąbrowski oraz pan Stanisław Ryczek Zastępca Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej, którzy doceniając wagę i rangę konkursu, wręczyli zwycięzcom MELOMANA ufundowane przez Powiat i Gminę nagrody. Finaliści otrzymali markowe słuchawki (SONY, PHILIPS), a pozostali uczestnicy płyty z wartościową muzyką, książki oraz muzyczne gadżety.
A oto wyniki:
Klasyfikacja indywidualna:
1 miejsce: Gabriela Wajdowicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
2 miejsce: Leonia Chrościńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
3 miejsce ex aequo:
Martyna Pater ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej
Karol Twardy ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
Klasyfikacja zespołowa:
1 miejsce: Szkoła Podstawowa w Gruszowie Wielkim
2 miejsce: Szkoła Podstawowa w Szczucinie
3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Dąbrowie Tarnowskiej
(szkoła-gospodarz nie bierze udziału w rywalizacji zespołowej)
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w naszym konkursie!
Nauczycielom muzyki bardzo dziękujemy za rzetelne przygotowanie uczestników!
Wszystkich uczniów ze szkół podstawowych powiatu dąbrowskiego zapraszamy za rok!

Organizatorki:

Monika Guzik-Skirzyńska