Festiwal Regionalizmu w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej- wystawa dawnych narzędzi i urządzeń

regionalizm2

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Wsi Smęgorzów oraz realizacji zadania projektowego pt.: „Festiwal Regionalizmu w Dąbrowie Tarnowskiej”
w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji
w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020 w ramach projektu grantowego w Szkole Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej od dnia 19 kwietnia br. zostało udostępnione dla społeczności lokalnej stoisko prezentujące dawne narzędzia i urządzenia.
Była to ciekawa lekcja historii związana z dziedzictwem kulturowym naszego regionu. Zwiedzający mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z dawnymi narzędziami
i urządzeniami wykorzystywanymi w gospodarstwach domowych w regionie. Można było podziwiać oryginalne naczynia gliniane, kosze wiklinowe, naczynia i przedmioty do wypieku i wyrabiania chleba, makutry, dzieże, stare żelazka, wagi, młynki, maśniczki, dawne zastawy stołowe, tary do prania, lampy naftowe, praski do wyciskania sera, kołowrotki, prawidła do butów oraz narzędzia wykorzystywane przy pracach polowych, szczególnie przy żniwach, np. cepy, sierpy, kosy, osełki do ostrzenia kos, ręczne żarna, jak też elementy wozów konnych, zgrzebło, podkowy i inne.
Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie. Zwiedzający mieli możliwość na żywo zobaczyć przedmioty
i narzędzia wykorzystywane dawniej przez ludzi w domu, zagrodzie i na polu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Dwójki