Happening „Moda na życie bez uzależnień”.

1 czerwca 2016 r. o godzinie 10.00 z dziedzińca naszej szkoły wyruszył  marsz profilaktyczny  zorganizowany w ramach programu „Ogólnopolski Głos Profilaktyki – 2016” promujący „Modę na życie bez uzależnień”. Należy nadmienić,  iż w 2013 roku,  to nasza szkoła po raz pierwszy we współpracy z Komendą Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowała tą akcję społeczną.     W tym roku organizatorami przedsięwzięcia byIi: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Komenda Powiatowa Policji . Partnerem akcji było Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej. Władze miasta, zaproszeni goście, dyrekcje szkół, instytucji  uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych wraz z wychowawcami i wykonanymi  przez siebie transparentami promującymi życie wolne od nałogów, przemaszerowali ulicami miasta do Publicznego Gimnazjum nr  1. Tam wszystkich zebranych powitał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, który również odczytał odezwę społeczności PAT. Zgodnie z założeniem programu PAT po odczytaniu odezwy wszyscy uczestnicy happeningu wykonali GEST (realizowany w tej formie na terenie całego kraju) zwany Zrywem wolnych serc polegający na uprzednim położeniu prawej dłoni na sercu i wybijaniu przez 60 sekund jego rytmu. Następnie wręczono nagrody w powiatowym konkursie profilaktycznym. Kolejną częścią happeningu był piknik w ramach, którego odbył się występ  zespołu Poziom 600 ze Śląska,  pokaz sprzętu policyjnego, pokazów sprzętu dąbrowskich strażaków, pokaz udzielania pierwszej pomocy. Odbył się  także mecz towarzyski na Orliku pomiędzy naszą szkołą a Publiczną Szkołą  Podstawową nr 1.  W tym dniu stoisko przygotowało SK PCK , na którym znalazły sie ulotki profilaktyczne i zdrowy poczęstunek. Organizatorzy zadbali o część gastronomiczną dla wszystkich  uczestników.

Połączenie obchodów Dnia Dziecka z ideą promowania życia wolnego od uzależnień w ramach zorganizowanego happeningu okazało się strzałem w dziesiątkę.

M. Gawlik, M. Wódka