Wystawa plenerowa o Armii Krajowej

wystawaarmiakrajowa

Uczniowie naszej szkoły na wystawie plenerowej o Armii Krajowej.
W ubiegłym tygodniu klasy starsze w odpowiedzi na apel Starostwa Powiatowego odwiedzały plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą Armii Krajowej, którą można oglądać na placu przed kościołem pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej jeszcze do 4 kwietnia.
Wystawę można obejrzeć samemu, ponieważ została opatrzona odpowiednim komentarzem i stanowi świetne uzupełnienie wiedzy podstawowej o działalności AK podczas II wojny światowej. Uczniowie mieli natomiast okazję wysłuchać wykładu nauczyciela historii.
Wystawa przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Poświęcona jest podstawowym zagadnieniom związanym z powstaniem i rozwojem tej największej organizacji zbrojnej polskiego podziemia w czasie II wojny światowej, scalającej wspólny wysiłek zbrojny rozdrobnionych na początku okupacji organizacji niepodległościowych.
Na planszach ukazane są m.in. wysiłek polskiej młodzieży harcerskiej, propaganda i wywiad organizacji, udział kobiet w działalności podziemnej. Działalność sabotażowa i dywersyjna, akcje zbrojne, a także powstanie warszawskie. „Armia Krajowa” to kolejna wystawa zorganizowana na Powiślu dzięki współpracy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej, Instytutu Pamięci Narodowej i dąbrowskiej Parafii.