^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

BIP

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Historia inaczej – w roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

chocim

Dzięki czujności opiekunów Szkolnego Klubu Gier Planszowych na gruncie współpracy ze stowarzyszeniem Pospolite Ruszenie Szlachty Ziemi Krakowskiej udało się pozyskać dla szkoły prawdziwą gratkę dla zwolenników edukacyjnej oferty cięższego kalibru. Na jesieni tego roku premierę miała strategia wojenna pod tytułem "Chocim. Potęga husarii” przygotowana przez doświadczonych projektantów i będąca wynikiem pracy krakowskiego stowarzyszenia w ramach projektu edukacyjnego w Roku Hetmana Stanisława Żółkiewskiego" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Po feriach będzie dostępna na zajęciach pozalekcyjnych w „Graciarni” w naszej szkole i będzie można przeprowadzić emocjonujące rozgrywki pod okiem p. Sławomira Batora. Strategia wojenna dotyczy wiernego odzwierciedlenia zwycięskiej bitwy pod Chocimiem z 1621 r., która rozegrała się pomiędzy oszańcowanymi oddziałami polsko – kozackimi, a inwazyjną armią turecko – tatarską Osmana II.
Monumentalna w oprawie gra planszowa Chocim. Potęga husarii związana jest z wojskowością staropolską i zwycięstwem, które było możliwe dzięki m.in. wyprawie cecorskiej w 1620 roku.
Przewidziana została dla instytucji i ambitnych szkół, które wykorzystują gry planszowe w kształceniu historycznym i patriotycznym i – oczywiście zamierzamy ją dokładnie w tym celu wykorzystać!
Mechanika gry to unikalne połączenie umieszczania jednostek bojowych na przydzielanych im polach wykorzystujących możliwości w określonych warunkach podczas działań bojowych. Na skuteczność oddziałów składa się wiele czynników oddających realia wojenne XVII w., dzięki czemu uczniowie nauczą się lub utrwalą nie tylko wydarzenie historyczne, ale też będą mieli szansę dobrze poznać sposoby walki, specyfikę działań wybranych formacji, zależności między zaprowiantowaniem i morale oraz poznają wiele historycznych postaci biorących udział w walkach. Przy okazji taka gra zapewnia zdrową integrację i zupełnie inne doznania niż gra komputerowa: pobudza do działania znacznie większe obszary mózgu, ćwiczy umysł, spostrzegawczość i dostarcza satysfakcję dobrze wykonanej pracy umysłowej. To doskonałe i innowacyjne uzupełnienie tradycyjnej edukacji bez ingerencji środków medialnych.
Dla podkreślenia znaczenia minionego roku i przypomnienia ważnego patronatu pod względem historycznym zachęcamy do obejrzenia zdjęć prezentujących grę „Chocim. Potęga husarii” oraz filmiku biograficznego o jednym z naszych bohaterów narodowych: hetmanie Stanisławie Żółkiewskim w reżyserii Krzysztofa Czeczota.
S.Bator
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.