Jesteś tutaj: Start Z życia biblioteki Aktualności 1-8 Uroczysty polonez i korowód postaci historycznych
W dniu 9 listopada 2018 r. w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież szkół podstawowych Dąbrowy Tarnowskiej pod kierunkiem nauczycielek wychowania fizycznego: p. Kingi Szara-Gajek, p. Agaty Włodarczyk i p. Beaty Chmielewskiej zatańczyła na plantach miasta w biało-czerwonych strojach poloneza. Na zaproszenie uczniów pierwszą parę poprowadził Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej p. Krzysztof Kaczmarski. Nasz narodowy taniec w taktach podniosłej muzyki z filmu Ogniem i mieczem opanował cały rynek. Nie da się ukryć, że współpraca między szkołami owocuje wspaniałymi inicjatywami, a majestatyczny polonez był pięknym prezentem dla Niepodległej od wszystkich trzech szkół.
Odtańczenie poloneza w tak okazałej oprawie zbiegło się z korowodem postaci historycznych, który został przygotowany w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika na szczególną okazję, jaką są obchody stulecia odzyskania niepodległości w naszym mieście. Uczniowie już od kilku tygodni przygotowywali się do tego wydarzenia pod kierunkiem koordynatorów i swoich wychowawców. Pan Sławomir Bator i Renata Nadolska opracowali pomysł i projekt tego wydarzenia. Uczniowie całej szkoły często konsultowali się z tymi nauczycielami, co do szczegółów kostiumów, natomiast klasy młodsze miały w tym względzie dowolność i w ich przypadku jedynym ograniczeniem była wyobraźnia i oczywiście wskazówki wychowawców. Dlatego wśród najmłodszych uczestników korowodu dominowały bajeczne stroje rodem z baśniowego średniowiecza – roiło się od rycerzy w pięknych zbrojach, królewien, żołnierzy, ale i wśród nich znajdowały się postacie ściśle historyczne. Można było spotkać nawet świętego Jana Pawła II w asyście uroczych aniołków. Starsze dzieci miały oczywiście nieco wyżej postawioną poprzeczkę. Dla nich tematem korowodu było kilka wątków wiążących się z wybranymi epokami w dziejach Polski lub konkretnymi osobami. Uroczysty marsz otwierała plejada Jagiellonów wraz z małżonkami, a razem z nimi kroczył poważnie patron dąbrowskiej „Dwójki”, czyli Mikołaj Kopernik. Za nimi postępowało całe rycerstwo razem z najmłodszymi, natomiast dalej postępowali przedstawiciele kolejnych epok. Była też polska szlachta zagrodowa jak i karmazynowa, konfederaci barscy, kosynierzy Tadeusza Kościuszki, był nawet żołnierz Księstwa Warszawskiego. Wśród poprzebieranych znalazła się Emilia Plater, Maria Curie Skłodowska, Roman Dmowski, bracia Moro, Krzysztof Kamil Baczyński i jego Basia, sanitariuszki, Inka , Hieronim Dekutowski i wielu innych. Ciężko byłoby tu wszystkich wyliczyć! Najwięcej było chyba postaci z okresu drugiej wojny światowej. Prym wiedli powstańcy warszawscy, temat, który bardzo mocno trafia do wyobraźni dorastającej młodzieży. Porządku przemarszu pomagali pilnować przedstawiciele dąbrowskich Strzelców, a konkretnie uczniowie naszej szkoły należący do tej patriotycznej organizacji. Wszystko to zostało w piękny sposób dopełnione biało czerwonymi flagami, których ilość przywodziła na myśl porównania z licznymi patriotycznymi marszami z wielkich miast.
Trzeba jednak pamiętać, że z tego przedsięwzięcia nic by nie wyszło, gdyby nie współpraca rodziców i opiekunów dzieci ze szkołą. W tym miejscu bardzo dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc. Na szczególna uwagę zasługuje p. Joanna Dyjak, mama jednego z uczniów z IV c, która przygotowała kostium nie tylko dla swojego dziecka, ale i dla kilku innych. Dzięki Wam, drodzy rodzice i Waszym staraniom oprawa piątkowej części obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przybrała zupełnie wyjątkowy, unikalny charakter i przeszła nasze oczekiwania!
Dziękujemy również panom policjantom za życzliwość i ochronę podczas przejścia korowodu ulicami Dąbrowy.
Uczniowie naszej szkoły i obecni tam mieszkańcy miasta byli przez chwilę świadkami nieoczywistej lekcji historii, a najładniejsze zdjęcia znajdą się w kapsule czasu, która będzie składana w „Dwójce” 14-go listopada i która zostanie otwarta dopiero za równe sto lat!
B.Chmielewska, S.Bator