Jesteś tutaj: Start Świetlicowe wieści Aktualności 1-8 Wycieczka regionalna klas piątych do Wierzchosławic i Okręgowego Muzeum w Tarnowie
Rano osiemnastego września dwie klasy piąte: „c” i d pod opieką wychowawców i koordynatorów projektu: p. Anny Krawczyk, p. Marty Smolichy, p. Marzeny Rzepki i p. Sławomira Batora wyruszyły poznać miejsca związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę sto lat temu. Takim miejscem właśnie w naszych okolicach jest muzeum Wincentego Witosa – wielkiego człowieka i polityka nazywanego często jednym z ojców niepodległości. Uczniowie dzięki tej wizycie przyswoili sobie jego postać i najważniejsze aspekty jego działalności politycznej.
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach składa się z dwóch części: rodzinnego domu Wincentego Witosa w Dwudniakach (przysiółkuWierzchosławic), w którym się urodził i spędził dzieciństwo ten bohater. Dom ten wybudowany został w pierwszej połowie XIX w. (1814 r.). Stanowi przykład typowego budownictwa wiejskiego podtarnowskiej wsi. Dach jest dwuspadowy, kryty słomą, ściany wylepiane gliną. W obejściu znajduje się też studnia z żurawiem. Dom ten jest nazywany „Starą Zagrodą”.
Drugą, a zarazem główną częścią muzeum jest „Nowa Zagroda” – gospodarstwo Witosa, które stanowi zespół pięciu drewnianych budynków. W jego skład wchodzi: dom mieszkalny, dwie stodoły, stajnia i piwnica. Budynki są tak usytuowane, że całość tworzy czworokąt foremny. Zagrodę tę W. Witos wybudował pomiędzy 1905, a 1913 r.
Zagroda Wincentego Witosa przetrwała do dzisiejszych czasów bez większych zmian, ulegając drobnym adaptacjom na cele muzealne. Dzięki temu uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądało typowe wiejskie budownictwo w rejonie tarnowskim sprzed stu lat i odnieść się do własnych obserwacji z samej Dąbrowy. Wielu uczniów słusznie zauważyło, że w okolicach Dąbrowy przetrwało wiele podobnych domów.
Pracowitym elementem wycieczki były warsztaty kaligrafii i pamiętnikarstwa. Dzieci miały szansę poczuć się w małej klasie i w ciasnych ławeczkach pisząc piórami maczanymi w kałamarzach jak ich rówieśnicy ponad wiek temu.
Zakończeniem dnia była wizyta w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, gdzie można było zobaczyć fotografie Tarnowa między innymi z okresu pierwszej wojny światowej oraz zwiedzić ciekawa wystawę poświęconą historii pieniądza w Polsce: Przerwana historia: polski system monetarny na przestrzeni dziejów. Można było na własne oczy zobaczyć oryginał pierwszej polskiej monety – denara Bolesława Chrobrego. Dowiedzieliśmy się wtedy, że do naszych czasów zachowały się tylko trzy takie denary. Widzieliśmy też największą polską monetę z czasów Wazów, pierwsze polskie banknoty z okresu kościuszkowskiego, pieniądze z czasów późniejszych np. te, które Polacy wprowadzili po odzyskaniu niepodległości po 1918 roku.
Wycieczka została dofinansowana ze środków uzyskanych z projektu pod hasłem Pamiętamy realizowanego w naszej szkole za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.
S.Bator M.Rzepka