Jesteś tutaj: Start Świetlicowe wieści Aktualności 1-8 Wieczorne spotkanie z historią ósmej b w Graciarni.
W ramach działalności Szkolnego Klubu Planszowego odbywają się w wolnym czasie w czasie lekcji i po lekcjach spotkania związane z graniem w gry edukacyjne. Koniec roku szkolnego sprzyja takim inicjatywom, stąd takie nagromadzenie związanych z tym akcji.
Wieczorem 30 maja od godziny 18.30 do 22.00 chętni uczniowie z klasy ósmej b pod opieką p. S. Batora spędzili ten czas grając w ulubione planszówki i testując bardzo ciekawy projekt pod nazwą Magnaci – Boże igrzysko. To nowoczesna gra planszowa pozbawiona losowości, a w zamian pełna sarmackiego klimatu i interakcji, czyli to, co fascynaci historii kochają najbardziej. Przenosi w świat magnackich intryg i walki o władzę, które targały Rzeczpospolitą Obojga Narodów od jej rozkwitu w okresie Unii Lubelskiej, aż po Targowicę i upadek państwa polsko – litewskiego.
Gracze wcielają się w role magnatów, którzy dążą do rozwoju potęgi własnego rodu w sprzyjającym fortunie momencie: szczytowego rozkwitu Unii Polski i Litwy.
Każdy z graczy dysponuje talią kart, przedstawiającą znane osobistości z jego familii. Niektóre z tych postaci to ludzie wybitni, zdolni do wielkich czynów. Ale są tam też i ludzie mali, zdolni zepsuć każde przedsięwzięcie, jakie się im powierzy… Chyba, że dzięki decyzjom gracza nawet owi mali uczynią dla jego rodu wiele. W grze, jak w życiu, los kraju jest wynikiem sumy działań najpotężniejszych magnackich rodów. Jeśli gracze zatracą się we wzajemnej walce o tytuły i przewagi, Rzeczpospolita upadnie pod naporem ościennych mocarstw. A wszystko rozgrywa się na klimatycznej planszy – mapie odzwierciedlającej Rzeczpospolitą z dni jej chwały i upadku. To gra o przejrzystych zasadach, niezwykle zajmującym przebiegu, pełna trudnych decyzji i interakcji między graczami. Oferuje wszystko to, co sprawia, że gry planszowe to wspaniała i wartościowa rozrywka.
Rozgrywka dość mocno zmęczyła umysły młodych graczy i nic dziwnego, jest to rozrywka wymagająca dużego skupienia i wytężonej pracy umysłowej. Po rozegraniu jeszcze kilku lżejszych tytułów dla czystej zabawy wszyscy rozeszli się do domów.
Dziękujemy pracownikom szkoły, a zwłaszcza Panu Woźnemu za umożliwienie zorganizowania takiego spotkania o tak późnej porze!
S.Bator