„Zabawa sztuką” w świetlicy szkolnej

sztukaswietlica

Świetliki przystąpiły do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego Głównym celem projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi, zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.
Cele szczegółowe projektu obejmują tworzenie warunków do twórczej aktywności dzieci poprzez zabawę, wprowadzenie ich w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym, a także zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami. Projekt rozwija poczucie estetyki, wrażliwość na piękno oraz postawy twórcze, takie jak kreatywność i innowacyjność. Ponadto, dzieci poznają różnorodne techniki plastyczne, uczą się rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu obrazów oraz doskonalą umiejętność swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem sztuki. Ważnym elementem projektu jest także rozwijanie kompetencji cyfrowych, zainteresowań związanych z kodowaniem i programowaniem oraz posługiwanie się językiem obcym w oparciu o sztukę.
Świetliki już wykonały Przeplatanki freblowskie – zadanie polegające na tworzeniu geometrycznych wzorów za pomocą kolorowych pasków, co nie tylko rozwija estetykę, ale także wiedzę z zakresu geometrii, pojęć matematycznych oraz cierpliwość, precyzję i kreatywność. Dzieci miały również okazję zapoznać się ze sztuką japońskiej artystki Yayoi Kusamy. Słynne groszki Kusamy, które podbiły świat pop-artu, zainspirowały dzieci do wykonania kolorowych grzybów nawiązujących do jesieni, choć znacznie różniących się od tych, które znamy – były pełne barw i fantazji.
M.Gawlik