^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

BIP

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Niecodzienne zajęcia z językiem ojczystym w starszych klasach w Tygodniu Nauki o Języku Polskim.

tydzienjezykapolskiego

Na dzień 21 lutego przypada Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nasza szkoła urządziła Tydzień Nauki o Języku Polskim.
Wszystkie podjęte przez nas działania były powiązane z rozwijaniem kompetencji kluczowych.
I tak przez szereg dni w klasach starszych odbyły się zajęcia dotyczące historii naszej mowy począwszy od czasów najdawniejszych aż po czasy współczesne. Na początek uczniowie mogli się dzięki wykładowi i projekcjom multimedialnym przekonać, że nasz język jest "rodziną" względem wszystkich języków europejskich. W jaki sposób? Kilka tysięcy lat temu przodkowie wszystkich dzisiejszych Europejczyków porozumiewali się jednym tworem językowym zwanym dziś językiem praindoeuropejskim. Potem jako osobne grupy kulturowe rozchodzili się w różne strony świata i stopniowo zaludnili całą Europę. Jedną z ostatnich takich grup był lud nazywany Słowianami utożsamiony przez niektórych ze Sklawinami wspominanymi w źródłach starożytnych.
Dzięki nagraniom można było usłyszeć polszczyznę średniowieczną – stało się to na przykładzie interpretacji Kazań Świętokrzyskich odnależionych niegdyś przez profesora Aleksandra Brucknera.
Podczas ciekawych ćwiczeń uczniowie poszczególnych klas dowiadywali się i sami odkrywali tajemnice języka ogólnopolskiego. Dowiedzieli się, że Polska jest podzielona na typy dialektów. Sami oodkrywali, że przynależymy pod względem języka do grupy Krakowiaków Wschodnich – stąd też łatwo wywnioskować, dlaczego naszym strojem regionalnym jest strój krakowski i że jest to ścisle związane z przynależnością kulturowo – językową.
W dalszej kolejności każdy mógł sam wybrać i poznać inne dialekty lub gwary np. śląską, góralską, kaszubską, mazowiecką czy wielkopolską. Uczniowie porównywali materiały dźwiękowe i szukali podobieństw oraz różnic. Udało się nawet odtworzyc wypowiedź pani Marii Sierak; jednej z malarek z Zalipia.
Na koniec zawsze zostawała najzabawniejsza część spotkania – samodzielne próby odczytania prozy zapisanej naszym rodzimym dialektem regionalnym, czyli książkę napisaną gwarą przez Stanisława Nowaka Dembrzę pt. "Między Żabnicą, a Drzemałką ..." Publikacja ta była ukoronowaniem naszych zajęć i bardzo jestesmy wdzięczni Bibliotece w Oleśnie za udostępnienie tej arcyciekawej pozycji.
Spotkania doistarczyły nam wiele satysfakcji, śmiechu, a przede wszystkim – bezcennej wiedzy o naszym języku ojczystym.
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.