^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

BIP

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Narodowy Dzień Języka Ojczystego

dzienjezyka

Narodowy Dzień Języka Ojczystego to bardzo ważny dzień w kalendarzu! Obchodzony jest na całym świecie tego samego dnia: 21 lutego. To czas, kiedy możemy sobie uzmysłowić, że każdy naród jest wyjątkowy między innymi dzięki odrębności językowej. Dla nas Polaków jest to szczególne ważne, ponieważ bardzo często to właśnie język i dbałość o niego stanowiły główny czynnik oporu w czasach zniewolenia. Zapraszamy do poznania historii naszego języka!
21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego!
Polakom wypada wiedzieć – choćby tak trochę – skąd się wziął język polski. Dzień 21 lutego jest ku temu świetną okazją!
W piątym i czwartym tysiącleciu p.n.e., między Europą Środkową a Azją Centralną żyły plemiona mówiące językiem, po którym nie zostały żadne ślady w piśmie. Język ten nazywamy praindoeuropejskim. Zdecydowana większość języków europejskich ma więc wspólnego przodka.
Prajęzyk z pewnością istniał i nie ma co do tego wątpliwości. Nie bez powodu polski wyraz noc może utożsamiać się z angielskim night, niemieckim Nacht, francuskim nuit, szwedzkim natt, łacińskim nox czy litewskim naktis. Wszystkie pochodzą najprawdopodobniej od praindoeuropejskiego wyrazu *nókwts.
W czwartym tysiącleciu p.n.e., a więc w momencie, kiedy tworzyły się pierwsze znane wielkie cywilizacje, wskutek wędrówek plemion język praindoeuropejski uległ zróżnicowaniu. Powstały dialekty, z których rozwinęły się osobne języki, m.in. pragrecki, praitalski, pragermański czy prabałtosłowiański, który później rozpadł się na prabałtycki i prasłowiański. Ludy zasiedlające tereny od Bałtyku po Karpaty i od Odry po Bug, mówiące po prasłowiańsku, rozpoczęły wędrówki na wschód i południe. Zaczęły mówić „po swojemu”, dlatego też wyodrębniły się języki zachodniosłowiańskie, wschodniosłowiańskie i południowosłowiańskie.
 zachodniosłowiańskie: polski, czeski, słowacki, łużycki (dolnołużycki i górnołużycki), kaszubski oraz wymarłe: połabski, pomorski, słowiński;
 wschodniosłowiańskie: ukraiński, białoruski i rosyjski;
 południowosłowiańskie: serbski, chorwacki, słoweński, bułgarski, macedoński.
Zanim jednak powstały języki zachodniosłowiańskie, zespół zachodniosłowiański rozbił się na trzy dialekty – czesko-słowacki, łużycki i lechicki. Do tej ostatniej grupy należało wiele plemion zamieszkujących tereny Wielkopolski, Śląska, Małopolski, Mazowsza: Bobrzanie, Dziadoszanie, Lędzianie, Opolanie, Polanie, Ślężanie, Wiślanie. Plemiona te zjednoczyli Piastowie. Kluczową rolę w rozwoju polszczyzny odegrało zatem kształtowanie się polskiej państwowości.
Podsumowując, język polski wywodzi się z języka praindoeuropejskiego i powstał z zachodniego wariantu języka prasłowiańskiego, z dialektu lechickiego.
Polszczyzna przez ostatnie 1000 lat wciąż ewoluowała. Zmieniało się słownictwo oraz formy gramatyczne. Historycy języka polskiego wyróżniają cztery okresy rozwoju polszczyzny:
 staropolski – między czasami najdawniejszymi a początkiem wieku XVI,
 średniopolski – od wieku XVI do drugiej połowy XVIII,
 nowopolski – do 1939 r.,
 współczesny – po 1939 r.
Język stale się zmienia i stale ewoluuje dostosowując się do okoliczności dziejowych, mód, potrzeb używających go nacji.
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.