Jesteś tutaj: Start Aktualności oddziały przedszkolne Aktualności 1-8 Odbyła się Specjalna Debata Międzyszkolna!
Dnia 30. 09. 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się Specjalna Debata Międzyszkolna, której w tym roku szkolnym przyświecało hasło: „Patriotyzm ma wiele twarzy”.
To wyjątkowe spotkanie zostało przygotowane w ramach historycznego projektu edukacyjnego w Szkole Podstawowej nr 2 aplikowanego za pośrednictwem Stowarzyszenia Akademia Szans pod hasłem „Pamiętamy”. Projekt jest częścią ogólnopolskiego Programu Wieloletniego Dotacyjnego Niepodległa na lata 2017 – 2022.
Debatę otworzyła Dyrektor Szkoły, Pani Anna Fido i wyraziła wdzięczność wobec przybyłych przedstawicieli szkół, że tak pozytywnie odpowiedzieli na apel i mimo niesprzyjających warunków, ponieważ wrzesień jest bardzo intensywnym miesiącem dla nauczycieli, zdołali znaleźć chwilę, przygotować dzieci i spotkać się razem dla dobra uczniów i dla propagowania ważnej idei, jaką jest patriotyzm. Obecni i aktywni byli reprezentanci następujących szkół podstawowych: ze Smęgorzowa z opiekunami grupy – p. Justyną Bociek i Karoliną Krzak, Nieczajny Górnej z opiekunem grupy p. Iwoną Tańską, dąbrowskiej jedynki z opiekunami grupy: p. Beatą Kwapień i p. Lucyną Chojnowską i dąbrowskiej dwójki z opiekunem grupy – p. Sławomirem Batorem.
Blisko przez dwie godziny reprezentanci czterech szkół pod kierunkiem marszałka debaty wymieniali poglądy związane z różnymi formami patriotyzmu.
Udało się wykazać, że patriotyzm wcale nie przestał być potrzebny mimo tego, że już nie trzeba walczyć o wolność, bo ją na szczęście jako naród aktualnie mamy. Dzieci zauważyły, że od dziecka do śmierci każdy człowiek ma pewne obowiązki wobec siebie i swojej ojczyzny, których spełnianie związane jest po prostu z tym, że każdy powinien starać się być jak najlepszym. Wtedy na każdym kroku będzie stanowił żywe świadectwo nie tylko dobrego i sumiennego człowieka, ale jednocześnie wzorowego obywatela własnego państwa. Oczywiście podkreślano, że polskość trzeba pielęgnować w sercach i umysłach od najmłodszych lat. Elementy patriotyzmu wkradają się w każda niemal sferę życia. Dlatego też trzeba szczególnie zwalczać w oczach innych narodów krzywdzące stereotypy, ponieważ walka o dobre imię Polaków wśród cudzoziemców czy za granicą również jest częścią patriotyzmu. Powinniśmy starać się być uczciwi nawet w najdrobniejszych sprawach, a być może doprowadzimy do zmiany postrzegania Polaków za granicą.
Patriotyzm ciągle jest w modzie, zwłaszcza w okresie stabilizacji i pokoju. Można kochać swój kraj na wiele sposobów i Polacy zjednoczeni taką miłością są w stanie zbudować państwo, w którym będzie się chciało żyć. Możemy się różnić i mieć inne poglądy, preferować różne sposoby życia, ale gdy po prostu będziemy się kierować dobrem ojczyzny pracując dla jej i swojego dobra, jeśli nauczymy się szanować innych , jeśli będziemy się starać rozumieć wszystkich dookoła, a zwłaszcza mniejszości społeczne czy etniczne – mamy szanse stać się wzorem do naśladowania.
Podsumowanie debaty wraz z wypracowanymi wnioskami opublikowane dla wglądu ogółu ma służyć nam wszystkim – być przypomnieniem i drogowskazem, a jednocześnie sygnałem, że rośnie nowe pokolenie Polaków, wśród których miłość do ojczyzny nie jest czymś niemodnym, przeterminowanym i staroświeckim. Patriotyzm nie jest dla nikogo zarezerwowany – bo Polskę można kochać na wiele sposobów.
Udział w debacie wzięli uczniowie z klas IV – VI. Reprezentacje w osobach uczniów wyglądały następująco:
Szkoła Podstawowa ze Smęgorzowa: Angelika Kowal z klasy VI, Gabriela Ryczek z klasy VI, Julia Kędzior z klasy V, Piotr Przybyło z klasy VI.
Szkoła Podstawowa z Nieczajny Górnej: Bartosz Wątroba z klasy VI, Karol Dobrowolski z klasy VI, Julia Puła z klasy V, Agnieszka Kmiec z klasy V.
Szkoła Podstawowa nr 1 z Dąbrowy Tarnowskiej: Mikołaj Kuta z klasy VIc, Maksymilian Miłoś z klasy VIc, Hubert Lichorobiec z klasy Vb, Filip Kiwior z klasy Vc
Szkoła Podstawowa nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej: Kamila Kmieć z klasy Vd, Wiktoria Tobiasz z klasy Vd, Emilia Lustofin z klasy Vd, Wiktoria Stręk z klasy Ve
Uczestnicy debaty otrzymali upominki i medale. Szkoły biorące udział w debacie otrzymały statuetki oraz dyplomy za odwagę w mówieniu o rzeczach i sprawach trudnych będące swoistym wyróżnikiem dla tych, którzy podjęli trudy przygotowań do tego spotkania. Każda z wymienionych szkół ma prawo być dumna ze swoich podopiecznych. Ponadto każda szkoła otrzymała do biblioteki cenną książkę o tematyce historycznej związanej z niepodległością Polski.
Nad prawidłowym przebiegiem debaty i przygotowaniami czuwali nauczyciele dąbrowskiej dwójki: p. Marzena Rzepka, p. Sławomir Bator, p. Diana Dyda.
Dzieciom gratulujemy i żywimy nadzieję, że ta debata zapadnie im na długo w pamięci jako wartościowe i przynoszące duże korzyści spotkanie w miłej atmosferze.
S.Bator