Współczesny świat niesie ze sobą liczne zagrożenia, którym można i należy przeciwdziałać. Wśród nich są również niebezpieczeństwa w ruchu drogowym, o których skali
i strasznych konsekwencjach chyba nie trzeba wspominać. Rocznie na drogach ulega wypadkom tylu ludzi, ile liczy średniej wielkości miasteczko, w tym poszkodowanych zostaje wiele dzieci, dlatego Szkoła Podstawowa nr 2 zaangażowała się w akcje uświadamiające znaczenie noszenia kamizelek i elementów odblaskowych. Jedną z takich akcji corocna kontynuacja „Egzaminu na wzorowego pieszego” dla uczniów klas I.
Aby chronić dzieci i zapewnić im bezpieczeństwo, czyli wyposażyć w wiedzę, która pozwoli im samodzielnie w dużym stopniu wyeliminować wiele zagrożeń, 29 września uczniowie klas 1 Szkoły Podstawowej Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej spotkali się, żeby jeszcze raz przypomnieć zasady bezpiecznego zachowania w drodze do i ze szkoły oraz uświadomić sobie konieczność noszenia odblasków. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji działań Małopolskiego Konkursu „Odblaskowa Szkoła 2023”, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci jako uczestników ruchu drogowego.
Na sali gimnastycznej zgromadziło się 69 uczniów klas pierwszych wraz z wychowawczyniami. Wszystkich zebranych powitała wicedyrektor Małgorzata Wódka, która życzyła dzieciom zdania „egzaminu” na szóstkę.
Na egzamin został również zaproszony specjalny gość - „Odblaskowa Mrówka” - przedstawiciel PSB „Mrówka”, która bacznie obserwowała zmagania pierwszoklasistów, a także zasponsorowała dla każdego uczestnika odblaskowe upominki. Dzieci zaśpiewały dla uroczego gościa piosenkę „Znaczki odblaskowe”.
Następnie uczniowie uczestniczyli w interesującej i pouczającej prelekcji przedstawiciela Policji z Powiatowej Komendy Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, dotyczącej zasad bezpiecznego poruszania się pieszych po drogach.
Po czym wysłuchały wierszy o odblaskach, zaprezentowanych przez Klarę Bociek i Wiktora Sochę - finalistów Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Moc słów w odblaskach”.
W trakcie spotkanie poprowadzonego przez p. Renatę Klimek, we współpracy z p. Małgorzatą Gawlik i dziewczynkami ze SKB „Stopka”, pierwszaki zaliczały kolejne zadania egzaminacyjne. Na symulowanej drodze zachowywali się jak dojrzali i w pełni świadomi piesi – uczestnicy ruchu drogowego. Udowodnili, że są w pełni przygotowani do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. „Egzamin” został tak przeprowadzony, aby w ciekawy i zabawny sposób przypomnieć i utrwalić wiedzę pierwszaków zdobytą na lekcjach oraz przekazaną przez wychowawców. Pierwszaczki wykonywali różne zadania, m.in. odgadywali zagadki „Zgaduj – zgadula”; wykazywali się znajomością znaków drogowych; układali puzzle „Znaki drogowe”; wykazali się wiedzą o bezpiecznych i niebezpiecznych sytuacjach na drodze w zabawie „Prawda- fałsz”; kolorowali sygnalizator świetlny; dopasowywali numery alarmowe do odpowiednich pojazdów. Kolejne zadania poprzedzone były skandowaniem hasła: „Każdy pierwszak o tym wie, że odblaski nosi się”.
Całość spotkania uświetniały piosenki związane z ruchem ulicznym.
Na zakończenie wicedyrektor szkoły pani Małgorzata Wódka podziękowała wszystkim zgromadzonym za udział w tym przedsięwzięciu, pierwszaczkom pogratulowała pięknie zdanego egzaminu. Po czym, wraz z Policjantami wręczyła odblaskowym pierwszakom pamiątkowe dyplomy. Natomiast Odblaskowa Mrówka obdarowała dzieci odblaskami. Ponadto, do każdej klasy trafiła mini odblaskowa mrówka, która będzie przypominać uczniom o noszeniu elementów odblaskowych na co dzień.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą doskonałymi przykładami dla innych dzieci i będą wiedzieli, jak bezpiecznie poruszać się po drogach.
Na koniec imprezy wykonano pamiątkowe odblaskowe zdjęcia.
Odblaskową dekorację wykonały panie: Małgorzata Panek – Sojka i Małgorzata Gawlik.
R. Klimek, M. Gawlik