^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

BIP

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia

oswiecimW środę 26 października klasy ósme wraz ze swoimi wychowawcami i opieką: p. Anny Ciombor, p. Marty Smolichy, p. Doroty Wielgus, p. Anny Piotrowskiej, p. Jadwigi Wróbel, p. Renaty Wrony, p. Dariusza Chrabąszcza, p. Sławomira Batora wybrały się, aby bliżej poznać jedno z najbardziej makabrycznych miejsc w dziejach ludzkości z okresu drugiej wojny światowej – obóz koncentracyjny i jednocześnie miejsce masowej zagłady -Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie dzięki zabiegom kierownika wycieczki, czyli p. Anny Ciombor. Młodzież z zapartym tchem oglądała kolejne bloki Auschwitz 1 , wczuwała się w mroczne opowieści o losach więźniów i poddawana była silnym wstrząsom podczas oglądania wystaw złożonych z przedmiotów pozostawionych w obozie po więźniach, a których Niemcy nie zdążyli zniszczyć podczas ucieczki przed ofensywą radziecką. Można było zobaczyć celę, w której przebył swoistą karę na własne życzenie i poniósł męczeńską śmierć święty Maksymilian Maria Kolbe. Wszędzie obecne druty kolczaste, pozostałości po urządzeniach sprawiających , że te druty były podczas funkcjonowania obozu pod wysokim napięciem, wieżyczki obserwacyjne, ściana rozstrzelań, szubienice, szpitale w których zamiast ratować, podawało się śmiertelny zastrzyk fenolu - to wszystko składało się w umysłach dzieci na wielki niezrozumiały akt bestialstwa wobec bezbronnych ludzi. Jednocześnie przewodnicy wytłumaczyli mechanizm działania III Rzeszy i wyjaśnili proces jak doszło do powstania obozów zagłady.

„ Ludzie ludziom zgotowali ten los” – to stwierdzenie zdaje się być w pełni zrozumiałe dopiero wtedy, kiedy na własne oczy zobaczy się, co czekało na więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.
W obozie zagłady porażała ogromna przestrzeń, jak wielka fabryka śmierci, na jaką były skazane tysiące Żydów, Polaków i przedstawicieli wielu innych narodowości. Przekonaliśmy się, że koszmarem dni wojennych tego miejsca była wszechobecna śmierć katowanych na dziesiątki sposobów więźniów. Uczniowie dowiedzieli się, że pierwszy transport, jaki dotarł do Auschwitz 1 pochodził z Tarnowa, a Żydzi zaczęli być tam sprowadzani dopiero po dwóch latach funkcjonowania.
Dopełnieniem był wykład przewodnika nad ruinami komór gazowych i krematorium. Przed opuszczeniem obozu uczniowie na własnej skórze mogli się tez przekonać jak wyglądało życie w przepełnionym, niedogrzanym i pozbawionym podłogi baraku.
Wycieczka z pewnością dała uczniom wiele do myślenia i stanowi bardzo ważny punkt w edukacji historycznej każdego młodego człowieka. Dlaczego? Aby świadomość tego, do czego prowadzi rasizm i wojna nigdy nie zaginęła.
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.