Ratownicy medyczni w oddziałach przedszkolnych

pierwszapomocpirzedszzkole

W dniu 8 grudnia 2022 r gościliśmy w naszym przedszkolu ratowników medycznych. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo pouczające spotkanie, w którym wzięły udział przedszkolaki.
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Na samym początku Pan Ratownik pokazał dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień i wytłumaczył, dlaczego jest koloru czerwonego. Wyjaśnił również, na czym polega jego praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe.
Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku: oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy.
Dzieci obserwowały w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie.
Dzieci razem z Ratownikami przećwiczyły również pozycję boczą ustaloną.
Na zakończenie przedszkolaki obejrzały karetkę pogotowia i zapoznali się z jej wyposażeniem. Największą radość dzieciom sprawiło włączenie sygnałów dźwiękowych przez Pana Ratownika.