Dziś nasze świetliki obchodziły wyjątkowe święto – Dzień Życzliwości i Pozdrowień, przypominając sobie, jak ogromną moc ma uśmiech, miłe słowa i drobne gesty dobroci. To była wspaniała okazja, aby zatrzymać się na chwilę i skupić na tym, co w codziennym zabieganiu jest najważniejsze – na serdeczności i życzliwym podejściu do innych. Świętowanie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, która przybliżyła dzieciom ideę Dnia Życzliwości. Dowiedziały się, dlaczego warto obchodzić to święto i jak małe gesty mogą uczynić świat lepszym miejscem. Nie zabrakło radosnych chwil – wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o pomaganiu innym, która napełniła nas pozytywną energią. Po muzycznych emocjach przyszła pora na twórczą zabawę – dzieci z zaangażowaniem kolorowały tematyczne obrazki, które wprowadziły jeszcze więcej uśmiechów do naszej świetlicy. Ważnym punktem dnia było pisanie pozdrowień do zaprzyjaźnionych świetlików z różnych zakątków Polski. Dodatkową atrakcją była magiczna walizeczka, z której można było zabrać miłe słowo na drogę lub wylosować karteczkę z ciepłym pozdrowieniem. Każda wylosowana wiadomość była pełna serdeczności i ciepłych słów, które wywoływały uśmiech na twarzach dzieci. Te drobne gesty sprawiły, że w świetlicy panowała wyjątkowa atmosfera radości i wzajemnej sympatii. Podsumowując ten dzień, możemy śmiało powiedzieć, że „Życzliwość ma moc” – widać to było w każdym uśmiechu i geście, które towarzyszyły nam podczas wspólnej zabawy. Życzliwość nie tylko łączy ludzi, ale również sprawia, że czujemy się bardziej szczęśliwi. Warto pielęgnować tę piękną ideę na co dzień!
M.Gawlik, E.Więcek
W czwartek, 21 listopada uczniowie klasy 6a, 6c oraz 5c odwiedzili, znajdujące się w Krakowie, Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Uczestniczyli w zajęciach w Laboratorium Smaku, podczas których z wykorzystaniem m.in. ciekłego azotu przygotowali bubble tea, jadalną ziemię oraz lody o smaku czarnego bzu. W laboratorium reakcji natomiast wcielili się w rolę chemików i odkrywali wybuchowy charakter gazów. Wycieczka pozwoliła na pogłębienie wiedzy z różnych dziedzin, a Cogiteon to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić!
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości! To idealna okazja, aby przypomnieć sobie, jak wiele może zmienić jeden uśmiech, dobre słowo czy pomocna dłoń. Małe gesty potrafią rozjaśnić dzień i sprawić, że świat staje się lepszym miejscem. Niech życzliwość stanie się naszą codziennością, a nie tylko świętem!
W dniu 19.11.2024 r. uczniowie klas 7a i 7b wraz z wychowawcami odwiedzili Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Uczniowie brali udział w warsztatach w Laboratorium Smaków, które zapewniło im wyjątkową podróż w różne zakątki świata. Uczniowie delektowali się aromatem przypraw, wykorzystywali unikalne przepisy a nawet testowali własne receptury. W ramach warsztatów w Laboratorium Przyrody uczniowie poznali historię powstania oraz budowę mikroskopu. Zobaczyli niewidoczny świat, jego kolory i struktury niedostrzegalne gołym okiem. Ponadto uczniowie podziwiali królestwo roślin i zwierząt. Korzystając z toru wodnego uczniowie zapoznawali się z budową rzek, zasadami działania urządzeń hydrotechnicznych oraz dowiedzieli się na czym polega obieg wody w przyrodzie. Zwieńczeniem wycieczki do Krakowa była świetna zabawa integracyjna w Parku Laserowym Paintball.
Wychowawcy: Bożena Soja, Wioletta Koszek
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w zakończonych dziś rozgrywkach „Z Orlika na Stadion” Fabian Piotrowicz z klasy 6a otrzymał nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju! Wyróżnienie przyznawane jest za wyjątkowe umiejętności, zaangażowanie oraz sportową postawę. Nagrodę wręczył Fabianowi Prezes Rady Ministrów - Donald Tusk, Minister Sportu i Turystyki - Sławomir Nitras oraz trener reprezentacji Polski - Michał Probierz. Ogromne gratulacje!!!
W drużynie "POWIAT DĄBROWSKI I PRZYJACIELE" grają uczniowie naszej szkoły: Fabian Piotrowicz, Iwo Piotrowicz i Oliwier Sznajder! Chłopaki trzymamy za Was kciuki w jutrzejszym finale!
Dnia 15 listopada 2024 r. uczniowie klasy VIIIc pod opieką wychowawcy p. Ewy Kmieć oraz doradcy zawodowego p. Anity Nowak uczestniczyli w wycieczce do Placówki Straży Granicznej w Tarnowie. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem tej formacji, jej zadaniami oraz wyposażeniem. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie poznali główne zadania Straży Granicznej takie jak ochrona granic państwowych, zwalczanie nielegalnej migracji oraz przeciwdziałanie przestępczości transgranicznej. Zaprezentowano również sprzęt techniczny i specjalistyczny wykorzystywany do realizacji tych zadań, taki jak pojazdy, broń, kamery termowizyjne itp. Podczas spotkania funkcjonariusze opowiedzieli o ścieżce kariery w Straży Granicznej – od procesu rekrutacji, przez szkolenia, aż po możliwości rozwoju zawodowego. Omówili także wymagania, jakie trzeba spełnić, by zostać strażnikiem, takie jak sprawność fizyczna, znajomość języków obcych, wiedza ogólna i zdolności interpersonalne. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań, na które strażnicy chętnie odpowiadali, dzieląc się swoimi doświadczeniami oraz ciekawostkami z codziennej pracy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pozwoliła wszystkim lepiej zrozumieć, na czym polega praca w Straży Granicznej. Dla uczniów była to także inspiracja do rozważenia tej ścieżki zawodowej w przyszłości.