Projekt - ProgramujeMy tarnowski
Wraz z wejściem nowej reformy oświaty do szkół, do podstawy programowej została wprowadzona obowiązkowo nauka programowania. Nasza szkoła, w związku z tym, wzięła udział w projekcie - „ProgramujeMY tarnowski” realizowanym przez EFRWP, Collegium Mazovia oraz Fundację Nowoczesnej Edukacji. W związku z tym w naszej szkole zajęcia dodatkowe z Robo są realizowane przez 5 nauczycieli w 10-osobowych grupach, w okresie XI 2018 – III 2019. Zajęcia obejmują cykl 14 + 1. Oznacza to, iż 15 zajęcia, jako uwieńczenie pracy dodatkowej będą nagrodą w formie wyjazdowej dla nauczycieli i uczniów oraz koordynatorów biorących udział w projekcie.
Ponieważ najbardziej chłonne są umysły dzieci, które bardzo szybko uczą się przez zabawę, dlatego w ramach tegoż projektu, który ma za zadanie przeszkolić nauczycieli nauczania początkowego w zakresie podstaw nauki programowania, szkoły otrzymały zestawy klocków z serii LEGO WE DO 2.0, które w znacznym stopniu uatrakcyjniają dodatkowe zajęcia z dziećmi.
Projekt „ProgramujeMY tarnowski” ma na celu nabycie nowych umiejętności w obszarze nauki programowania przez dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych, w tym zwłaszcza nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego. Jednym z istotnych elementów warsztatów było także szkolenie z metod nauki programowania w klasach I-III na podstawie nowoczesnych scenariuszy zajęć opracowanych na potrzeby projektu. Nasza szkoła jest jedną z 59 publicznych szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich naszego województwa, która wzięła udział w tym projekcie.
rojekt „ProgramujeMY tarnowski” jest realizowany na obszarze NUTS-3 podregionu tarnowskiego i uczestniczy w nim 13 gmin: Dąbrowa Tarnowska, Szczurowa, Żabno, Olesno, Skrzyszów, Rzepiennik Strzyżewski, Ryglice, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Wierzchosławice, Ciężkowice, Zakliczyn.
„ProgramujeMY tarnowski" to również:
Szkolenia dla nauczycieli i innych osób dorosłych z obszaru kompetencji cyfrowych i medialnych, programowania i nauczania programowania w edukacji wczesnoszkolnej.
Nowoczesne scenariusze zajęć obejmujące atrakcyjne metody nauki programowania w klasach I-III szkół podstawowych.
Dedykowany serwis edukacyjny dla nauczycieli.
Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z programowania, obejmujące m.in. budowanie i ożywianie robotów oraz rozwijanie kompetencji cyfrowych.
Nowoczesny sprzęt dydaktyczny dla szkół - tablety ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz zestawy klocków LEGO do nauki do programowania.
Galeria