Świetlica z muzyką

Wychowanie muzyczne w świetlicy odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka. Aby dzieci mogły ćwiczyć swoją aparaturę głosową, poczucie rytmu, a przede wszystkim rozwijać się muzycznie, oprócz zajęć wychowawczo-dydaktycznych świetlica organizuje "spotkania z muzyką". Zabawa ruchowa połączona ze śpiewem i muzyką pomaga rozwijać mowę dziecka. Czuje ono wewnętrzną potrzebę śpiewania i recytacji. Często spontanicznie intonuje zasłyszane lub stworzone przez siebie melodie, rytmizuje bezwiednie teksty. Dzieci chętnie uczą się piosenek, przysłów, wyliczanek, pląsów. Piosenki poprzez prosty, krótki tekst i łatwo przyswajalną melodię rozwijają mowę dziecka- bierną i czynną, a z drugiej strony stanowią największą pomoc w rozwijaniu muzykalności dzieci.
W pracy z dziećmi w świetlicy szkolnej, zabawa jest tą formą pracy, która najbardziej dominuje
i sprzyja rozwojowi psychofizycznemu. W czasie każdej zabawy, szczególnie zabawy muzyczno-ruchowej, dzieci w sposób spontaniczny zaspakajają wiele potrzeb psychicznych , m.in. takich jak:
*potrzeba aktywności
*potrzeba kontaktów z innymi (integracji , przynależności w grupie)
*potrzeba poznania świata

K.Banaś