Innowacja pedagogiczna- Programowanie na dużym ekranie rozpoczęta!

Technologie informacyjne przenikają obecnie wszystkie płaszczyzny współczesnego świata. Posiadanie i użytkowanie komputera należy dziś już do rzeczy codziennych i oczywistych. Z edukacją informatyczną dzieci najpierw stykają się nią w domu rodzinnym a następnie w szkole, gdzie uczą się pierwszych umiejętności komputerowych. Niejednokrotnie już wtedy wiedza i umiejętności dzieci są imponujące.

Współczesna szkoła powinna dbać przede wszystkim o wszechstronny rozwój osobowości ucznia, stymulując go i kształtując takie cechy jak: otwartość, aktywność, kreatywność i zaangażowanie. Świetnym polem do realizacji tego zadania są zajęcia pozalekcyjne, będące przedłużeniem procesu dydaktyczno-wychowawczego, a zarazem formą rozwijającą zainteresowania i uzdolnienia ucznia, a także zagospodarowującą jego kulturalny wypoczynek i rozrywkę.

Dlatego też, nasza szkoła w roku szkolnym 2016/2017 począwszy od miesiąca października rozpoczęła innowację pedagogiczną pod nazwą „Programowanie na dużym ekranie”, którą poprowadzi p. Justyna Wójtowicz w klasach 2e,5a-gr.dz.,6a-gr.chł.

Komputer nie jest sterowany myszką czy klawiaturą, lecz umysłem. Dzieci w tym wieku bezpiecznie czują się wśród utartych schematów postępowania. Zajęcia z programowania będą nowym problemem do rozwiązania. Dostarczą one wtedy satysfakcji z samodzielnych odkryć, ukażą nowe horyzonty i ścieżki myślenia. Ta właśnie idea przyświeca tej innowacji. Nauczyć dzieci rozwiązywania problemów przy pomocy dostępnych narzędzi, a nawet pokonywania ograniczeń tych narzędzi dzięki pomysłowości, doświadczeniom i wiedzy z innych przedmiotów.

Galeria - klasa 2e

J.Wójtowicz