Czwarta międzyszkolna debata na forum gminnym już za nami!-galeria

Następnie zaproszeni goście dokonali prezentacji wymiaru historycznego i żołnierskiego pojęcia honoru. Za pierwsze był odpowiedzialny pan Sławomir Bator, który w krótkiej prelekcji podkreślił związek tematu tegorocznej debaty ze średniowiecznym etosem rycerskim i zwrócił uwagę na ciągłość elementów  kodeksu idealnego rycerza w dzisiejszym postrzeganiu honoru jako sposobu postępowania. Następnie przedstawiciele dąbrowskiego  pododdziału Związku Strzeleckiego JS 2083 w obecności dowódcy pana Roberta Wężowicza ukazali ważną rolę honoru w realiach wojskowych i wojennych odwołując się do naczelnych wartości polskiego żołnierza takich jak: Bóg, Honor, Ojczyzna. Potem nastąpiła właściwa debata, czyli wymiana spostrzeżeń i przemyśleń uczniów oraz formułowanie wniosków. Nad prawidłowym  przebiegiem czuwali marszałkowie. Rolę składu sędziowskiego wyłaniającego najlepszych dyskutantów pełnili  obecni dyrektorzy szkół uczestniczących w debacie oraz nauczyciele opiekunowie grup uczestników. Zespołowo dąbrowska dwójka zajęła drugie miejsce, a najlepszymi dyskutantami z naszego grona okazali się: Julia Kądzielawa z klasy czwartej b i Ernest Fido z klasy piątej a. Gratulujemy!

Jednakże wszyscy mają prawo poczuć się zwycięzcami, ponieważ sama chęć udziału w takim przedsięwzięciu świadczy o wrażliwości dzieci na ważne problemy społeczne i pełni też rolę edukacyjną nie tylko dla rówieśników. Rodzice i opiekunowie mogą być dumni ze wszystkich uczestników!