^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

BIP

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Artykuły

Instrukcja

 Instrukcja

Na potrzeby marszu pamięci wystarczy niewielki wkład i chwila poszukiwań w szafach. Projekty nakryć głowy (prostych rogatywek z kartonu) chętne dzieci już otrzymały w szkole.

Wiadomo, że na śmierć szli wówczas oficerowie wojska, służb mundurowych i przedstawiciele elit.

Dla ambitnych źródłem inspiracji może być film Katyń lub liczne fotografie i grafiki, które można znaleźć na Internecie po wpisaniu hasła w wyszukiwarce. Dobrze widziane są jak najbardziej zbliżone elementy umundurowania np autentyczne rogatywki, berety z orzełkami – mogą być współczesne. Wiadomo jednak, że nie każdy ma do tego dostęp. Prostą metodą na "mundur" jest znalezienie zwykłej szarej, zielonej, brązowej lub granatowej koszuli męskiej i zrobienie z niej "munduru" czyli dodaniu szerokiego pasa w biodrach. Gdyby było
w środę, czyli w dzień marszu, chłodniej, pod taką koszulę można włożyć coś grubszego. Oczywiście w ramach munduru mogą być formy wszelakie związane z odzieżą wystylizowaną na bojową lub w barwach ochronnych. Najlepiej widziane są mundury klasyczne, ale wiadomo, że to jest ciężko osiągnąć.

Spodnie wystarczą zwykłe garniturowe niemal każdego koloru jednorodnego, mogą być też bojówki. Buty zwykłe czarne lub brązowe sznurowane, np półbuty, trzewiki.

Kolor kartonu, z którego robimy rogatywki najlepiej dopasować mniej więcej do koloru "munduru".

Jeśli w domu jest dostępny płaszcz wełniany czy inny – jednorodnego koloru np. zielonego, szarego, brązowego, to można zrobić tak, że zostanie on użyty jako mundur ( zarzucony na ramiona) wówczas można pod spód ubrać dziecku najłatwiej dostępną białą koszulę. Taki zestaw w połączeniu z wykonaną wg instrukcji rogatywką da ciekawy efekt i zupełnie wystarczy pod względem wizualnym i kostiumologicznym na potrzeby MARSZU PAMIĘCI.

 

Każde dziecko za przygotowanie kostiumu i udział w marszu zostanie odpowiednio nagrodzone, ale nie zapominajmy też o satysfakcji wynikającej z udziału dziecka w akcji społecznej propagującej ważne wydarzenie historyczne. Dziewczęta też mogą wziąć udział, wystylizowane na mężczyzn!

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.