Działalność SKT "2"

Od kilku lat w naszej szkole działa Szkolny Klub Teatralny Dwójka. Opiekunem klubu jest pan Sławomir Bator, polonista, historyk
i plastyk. Łączy on wszystkie swoje pasje, aby tworzyć niecodzienne autorskie inscenizacje angażujące często nawet do czterdziestu młodych aktorów. Dlatego autorskim scenariuszom towarzyszą szeroko zakrojone plastycznie projekty scenograficzne, których nierzadko głównym elementem są odpowiednio zaplanowane stroje i kostiumy. Z kolei jako polonista i miłośnik literatury pan Bator tworzy niecodzienne scenariusze, ponieważ, jak twierdzi, nie cierpi wtórności
i powtarzania znanych i osłuchanych sztuk dla dzieci i młodzieży. Nie chce iść na przysłowiową łatwiznę i odtwarzać czegoś napisanego „na gotowo”. Dlatego często jeszcze w wakacje zbiera materiały, poszukuje inspiracji i tworzy całoroczne lub dwuletnie projekty edukacyjno – teatralne, których rdzeniem są określone historie lub opowieści. Często stara się, aby ich tematyka mieściła się w zapotrzebowaniu na daną chwilę w środowisku lokalnym. Dlatego kiedy zbliżały się ważne okrągłe rocznice ciekawych wydarzeń, to klub już pracował nad czymś odpowiednim, aby móc pokazać to nie tylko na ewentualnym lokalnym przeglądzie – najczęściej na świetnie organizowanym pod kierunkiem pana Pawła Chojnowskiego Przeglądzie Amatorskich Grup Teatralnych Laur Melpomeny w DDK- ale również, żeby mogli to zobaczyć mieszkańcy Dąbrowy przy okazji pewnych miejskich świąt czy obchodów. Tak było w poprzednich latach z operacją Trzeci Most, Powstaniem Warszawskim (z akcentami dąbrowskimi!), czy tragedią Halifaksa. Inscenizacje można było oglądać w Ośrodku Spotkania Kultur. Nie bez znaczenia oczywiście jest to, że w takie rzeczy o wiele chętniej angażują się dzieci. Dzięki temu lepiej poznają historię swojej małej ojczyzny lub uczą się poprzez zabawę ważnych wartości życiowych. Poza tym nastoletni aktorzy chcą grać role postaci niecodziennych, niesztampowych, jak najmniej infantylnych. I w tym właśnie tkwi główny powód popularności klubu teatralnego w naszej szkole – opiekun w punkcie wyjścia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci. Ogromne znaczenie ma też współpraca z rodzicami. Rodzice chętnych dzieci są informowani o tym, że będą częścią przedsięwzięcia poprzez swoje własne zaangażowanie. Zazwyczaj jest to żmudne i pracochłonne realizowanie drobiazgowych projektów kostiumów wykonanych przez opiekuna klubu. Bez rodziców nie ma sukcesu takich grup małych aktorów. To mocno podkreśla pan Bator i zawsze gorąco dziękuje rodzicom za pomoc. Sam prowadząc klub nie jest w stanie zadbać o realizację wszystkiego bez takiego ważnego wsparcia. Każdy mądry rodzic sam przyzna, że jeśli zależy mu na doskonalszym rozwoju własnego dziecka, to należy samemu również bardzo często i bardzo dużo się angażować. Jednakże nasz klub teatralny gwarantuje takim rodzicom satysfakcję z włożonej pracy własnej. I nie chodzi już tylko o udział w przeglądach. Chodzi o coś więcej. O otwarcie, o kontakt ze sztuką , o doskonalszą edukację, a często – o umiejętność mówienia w ogóle. Jednym z ulubionych powiedzeń opiekuna klubu jest stwierdzenie, że nic , co dobre, nie przychodzi łatwo, a na scenie są trzy filary sukcesu: głośno, powoli, wyraźnie. Te sformułowania znają na wylot wychowankowie klubu i z powodzeniem stosują to wszystko na wyższych stopniach własnej edukacji.

W tym roku finalizowany jest projekt słowiański ze sztuką „Podziemny świat” opisywany już w tym roku szkolnym na naszej stronie. Łączy on elementy poznawcze z komediowymi, a podany w konwencji baśni jest atrakcyjny dla aktorów i odbiorców. Tym razem też pracę opiekuna klubu wspomógł znacznie nauczyciel muzyki pan Kamil Banaś komponując ścieżkę dźwiękową. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie!

S.Bator