Złoty Laur dla Dwójki!

Ósmego grudnia odbył się Dziewiąty Powiatowy Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych „Laur Melpomeny” pod patronatem Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, Burmistrza Dąbrowy Krzysztofa Kaczmarskiego i Wójta Radgoszczy Marka Lupy. Na deskach sceny Dąbrowskiego Domu Kultury szkoły z całego powiatu zaprezentowały dziewięć spektakli w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych z przedziału klas 4-6 najlepszy okazał się „Podziemny Świat” przygotowany przez nasz Szkolny Klub Teatralny „Dwójka”. Scenariusz jest swobodną adaptacją filmu fabularnego dla dzieci z 1986 roku pod tytułem „Labirynt”, w którego realizacji brał udział Jim Henson i scenarzyści z grupy Monty Pythona. Adaptacji na potrzeby klubu dokonał Sławomir Bator przy jednoczesnym przeobrażeniu świata magii charakterystycznego dla kultury anglosaskiej na swojski słowiański klimat pełen upiorów, strzyg, wił, dybuków i niektórych słowiańskich bogów. W ten sposób powstało przedstawienie, które bawi i uczy jednocześnie, bo przybliża najmłodszym odbiorcom świat naszych przodków i dzięki temu również wzmacnia więzi z małą ojczyzną na przyszłość. Sceneria ta stanowi tło dla fabuły.

Muzyczną oprawę spektaklu wykonał Kamil Banaś, nauczyciel muzyki z naszej szkoły i muzyk z zespołu Rivia.. Trzeba podkreślić, że komisja konkursowa była zauroczona właśnie tą muzyką oraz autorskim scenariuszem.

Jednak ani muzyka, ani scenariusz na nic by się nie zdały gdyby nie aktorzy! Spisali się tak uczniowie klasy szóstej B i piątej B. Na szczególną uwagę według komisji zasłużyli odtwórcy dwóch ról: głównej bohaterki Sary oraz przerośniętego stracha słowiańskiego nazywanego bobo. Julia Kądzielawa i Eryk Kędzior otrzymali nagrody aktorskie.

Inteligentna, ale nieco rozkapryszona bohaterka o imieniu Sara nieopatrznie wypowiada słowa, po których licho i inne istoty spoza naszego świata porywają powierzonego jej opiece małego braciszka. Sara pragnąc odzyskać brata musi wyruszyć w dziwną i niesamowitą podróż do Nawii, mitologicznej krainy pod ziemią i tam stawić czoło zakochanemu w niej potężnemu Welesowi , władcy tej krainy. Musi też pokonać samą siebie i poddać się w decydującym momencie próbie, po której ma się dopiero okazać, czy jej wysiłki zasługują na nagrodę czy nie. Cena za samolubstwo i lekkomyślność może okazać się straszna, jednak we wszystkim może pomóc miłość siostry do brata. Ta siła oraz przyjaźń mogą pokonać największe niebezpieczeństwa…

Przedstawienie będzie można jeszcze obejrzeć w najbliższym czasie na terenie Dąbrowy Tarnowskiej i wystawiane będzie w zależności od potrzeby w dwóch wersjach: długiej reżyserskiej i krótszej, przeznaczonej na przeglądy. Aktorzy i opiekun grupy zapowiadają, że na tym jednym przeglądzie się nie skończy!

Reżyser składa szczególne podziękowania rodzicom aktorskiej czeredy za sumienne i efektowne wykonanie kostiumów wg podanych instrukcji. Dzięki temu udało się oczarować komisję konkursową i sprawić, że dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy. Ten sposób współpracy pozwala na czynny udział rodziców w sukcesie dzieci, a temu rodzajowi satysfakcji mało co jest w stanie dorównać.

S.Bator