Programowanie na dużym ekranie- Program komputerowy.Algorytm

11 października grupa dziewcząt z klasy 5a oraz grupa chłopców klasy 6a rozpoczęła swoją przygodę z programowaniem. Uczniowie na pierwszych zajęciach dowiedzieli się czym jest program komputerowy oraz wyjaśnili pojęcie algorytmu. Okazało się, że już od najmłodszych lat są programistamiJ. Z algorytmami mamy do czynienia, często w życiu codziennym. Przykładowym algorytmem może być, przepis na przyrządzenie tkz. zupki chińskiej: 1.Przygotuj wodę,2.Wsyp zupkę do naczynia, 3.Zalej zupkę wodą, 4.Czekaj trzy minuty.Powyższy przepis składa się z podstawowych czynności uporządkowanych w kolejności ich wykonywania. Należy zauważyć, iż kolejność jest bardzo ważna w tym przepisie. Nie uda się przygotować zupki jeżeli najpierw poczeka się trzy minuty, następnie doleje wody, przygotuje się ją, wsypie przyprawy, a na koniec całość wleje do naczynia. Uczniowie postawili przed sobą problem ułożenia drewnianych sklejek, które przedstawiały wóz, rower oraz postać konia. Zabawy było nie mało. Dodatkowo mieliśmy utrudnienie, ponieważ „przepisy” były zakodowane w kodach QR. Pod koniec zajęć już wszyscy wiedzieli, że Algorytm jest to sposób na wykonanie postawionego zadania składający się ze skończonej ilości elementarnych kroków wraz z kolejnością ich wykonywania.

J.Wójtowicz