^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Fundusze Europejskie

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Innowacje pedagogiczne

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Ogrywamy prototypy na zajęciach hobbystycznych!

zajecia z gier

Ruszyły działania w ramach zajęć pod hasłem: „PASJA MOJA SPECJALNOŚĆ – spotkania hobbystyczne i twórcze dla umysłu”. Raz w tygodniu przedstawiciele klas trzecich, którzy akurat przebywają po lekcjach na świetlicy, a z czasem wszyscy chętni, mogą wziąć udział w specjalnych lekcjach, które mają za zadanie rozwijać zainteresowania dzieci w różnych zakresach: manualnym artystycznym /figurki z modeliny/, historycznym /dzieje regionu/ oraz i przede wszystkim w zakresie wdrażania i poznawania nowoczesnych gier planszowych, które stanowią doskonałą formę rozrywki dla całej rodziny i remedium na odciążenie umysłu od gier komputerowych.
Dzieci poznawały dzisiaj dwie gry typu karcianego - „Sen” od Nowej Księgarni, oraz prototyp, czyli niewydaną jeszcze grę o budowaniu cywilizacji przy pomocy kafelków, które zdobywa się licytacją kostek symbolizujących zanieczyszczenia.
Ta gra to projekt zaprzyjaźnionego z naszym szkolnym klubem gier planszowych wydawnictwa Bored Games i Sargon Games. Jest inspirowana znanym filmem dokumentalnym It’s Okay to Panic, w którym słynny na cały świat polski profesor Szymon Malinowski - specjalista od atmosfery ziemskiej i dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje, że jeśli człowiek nie powstrzyma swojej degradującej świat gospodarki – nasza cywilizacja wkrótce upadnie. „Można panikować” to gra, w której gracze poprzez swoje decyzje ekonomiczne zdecydują o losie nie tylko swoich interesów, ale także świata. Gracze podczas rozgrywki będą licytować się o Karty Inwestycji, oferując Kostki Zanieczyszczenia ze wspólnej puli. Gracz, który zaoferował najwięcej kostek, będzie mógł dobrać kartę jako pierwszy i skorzystać z najdogodniejszych pozycji. Gracze będą musieli jednak licytować racjonalnie, bowiem ilość Zanieczyszczeń, jakie może przyjąć świat jest ograniczona, zaś ci, którzy produkują ich najwięcej będą borykać się z ciężkimi kataklizmami. Autorami są Marcin Szmel i Sebastian Srebro.
Dzieciaki z zapamiętaniem próbowały budować swoje własne metropolie i bardzo szybko zorientowały się, że w planowaniu inwestycji należy się ponad stołem tak porozumieć, aby za dużo nie licytować bez potrzeby przy pomocy Zanieczyszczeń.
Godzina mądrej zabawy minęła niezwykle szybko i dzieci nie mogą się doczekać następnych zajęć.
Docelowo te spotkania będą gromadzić coraz większe grupki uczniów – ponieważ z czasem coraz więcej uczestników będzie znać i ogrywać samodzielnie pod okiem opiekuna kolejne tytuły, a w międzyczasie kolejne dzieci będą uczyły się zasad nowych gier.
Przy współpracy ze Szkolnym Klubem Gier Planszowych już w tym półroczu planujemy zorganizować wieczorne spotkanie chętnych uczniów wraz z rodzicami na kilkugodzinną sesję z nowoczesnymi planszówkami, które na całym świecie są jedną najciekawszych rodzinnych rozrywek w wolnym czasie. Dobrze zaprojektowane gry potrafią dostarczyć dużo zabawy i praktycznej wiedzy oraz satysfakcji dużym i małym graczom. Co Wy o tym myślicie?
Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.