Relacja z udziału przedstawicieli naszej szkoły w 10. Konfrontacjach Teatrów Dzieci i Młodzieży - TEATRALNE LUSTRA.

wystepslawek

Przedstawienie przygotowane przez uczniów naszej szkoły zostało zaprezentowane w czwartek 12 maja 2022 roku w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym im. Jana Pawła II w Brzesku. W składzie komisji oceniającej występy byli: Matylda Baczyńska - aktorka, reżyserka, dyrektor artystyczna Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, którą nasi uczniowie bardzo dobrze zapamiętali z brawurowej roli Balladyny granej w tym roku na scenie tarnowskiego teatru, Kamil Toliński – aktor oraz Jacek Milczanowski - aktor, reżyser, dramaturg i autor podręczników dla instruktorów i opiekunów kółek teatralnych. Występowaliśmy w drugiej kategorii – teatrach młodzieżowych 12+.
Dla przypomnienia – scenariusz przedstawienia pt. JAK ERG SAMOWZBUDNIK BLADAWCA POKONAŁ został opracowany przez opiekuna klubu teatralnego p. Sławomira Batora na podstawie „Bajek robotów” Stanisława Lema. Muzykę przygotował p. Kamil Banaś. Scenariusz został napisany z myślą o uświetnieniu przez naszą szkołę roku 2021 jako Roku Stanisława Lema. Spektakl otrzymał w grudniu 2021 roku Srebrny Laur na przeglądzie amatorskich grup teatralnych Laur Melpomeny.
Komisja przyznając grupie wyróżnienie doceniła nasz KLUB TEATRALNY DWÓJKA za futurystyczną podróż i rozmach inscenizacyjny. Trudno było nie zauważyć rozmachu – byliśmy najliczniejszą grupą teatralną o najbardziej zróżnicowanym nagromadzeniu charakterów i postaci. Komisja doceniła rolę jaką zabawa w teatr pełni w naszej szkole – że ta forma ekspresji traktowana jest jako pokazanie dzieciom możliwości ich własnych osobowości, szansa na ukształtowanie odwagi wypowiedzi, zasad współpracy i siły pokonania wielu lęków i jest otwarta dla każdego chętnego. Dodać można satysfakcję z obcowania z kulturą i spróbowania w mikroskali profesji aktorskiej – co ma niebagatelne znaczenie w przyszłych wyborach życiowych każdego ucznia. Liczy się nie tylko tworzenie teatru samego w sobie, ale przede wszystkim wzbogacanie życia wewnętrznego małych aktorów. Właśnie dlatego nieraz przy tak dużym zespole bardzo ciężko jest realizując takie założenia sprostać sztywnym regułom gry aktorskiej i wymaganiom sceny. Ale czy to jest w tym wszystkim najistotniejsze? Nasi aktorzy spisali się wspaniale, a ogrom pracy włożonej w przygotowania zamienił się na scenie w radość tworzenia czegoś wyjątkowego.
W spektaklu udział wzięli:
Łukasz Pasternak 7d
Eliza Sas 7b
Sara Grzeszczyk 7b
Zofia Doroż 7b
Bardzo dziękujemy p. Ilonie Stanaszek za zaproszenie na Konfrontacje, Dyrektorowi Szkoły p. Annie Fido za wsparcie i umożliwienie tego wyjazdu i składamy też wielkie podziękowania rodzicom wszystkich aktorów za pomoc w przygotowaniu fenomenalnych kostiumów, dzięki którym mogliśmy się przenieść w świat cyfrowych bohaterów prozy Stanisława Lema.
S.Bator