21 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia

Przypada on zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991r. Pomysł akcji narodził się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tys. ludzi spróbowało przez jedną dobę wstrzymać się od palenia. Zachwycone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za DZIEŃ RZUCANIA PALENIA.
Nasza szkoła też włączyła się w tą akcję:
• Przeprowadzono lekcje wychowawcze w klasach IV-VIII wg scenariusza opracowanego przez M. Gawlik i A. Nowak
• Każdy wychowawca przedstawił prezentację multimedialną o skutkach palenia papierosów oraz prezentację pana dr n. med. Mateusza Jankowskiego „E-papierosy -nowe wyzwanie dla zdrowia publicznego”.
• Rozdawano materiały oświatowo-zdrowotne.
• Przeprowadzono konkurs plastyczny.
• Uczniowie klasy V c wraz z wychowawcą M. Smolichą wykonywali gazetkę ścienną oraz promowali niepalenie chodząc w tym dniu w koszulkach przedstawiających to zagadnienie.
• Przeprowadzono wśród uczniów klas 7-8 ankietę dotyczącą palenia papierosów.

Zachęcamy wszystkich do podjęcia walki z nałogiem! A Światowy Dzień Rzucania Palenia jest do tego idealną okazją.

M.Gawlik, M.Smolicha, A.Nowak