^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

Dziennik elektroniczny

ProgramujeMy tarnowski

Doradztwo zawodowe

Innowacje pedagogiczne

Ocenianie kształtujące

Stacja meteo

Prasa o PSP2

Biała szkoła

Blog matematyczny

ePUAP

Dołącz do nas

Bierzemy udział w:

Zróbmy sami coś ciekawego, czyli Kółko Majsterkowicza w naszej szkole!

Od zawsze dąbrowska dwójka stara się wychodzić naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom swoich uczniów. Dlatego w tym roku szkolnym zainicjowano zajęcia, które śmiało można nazwać innowacją praktyczno-pedagogiczną!
Kółko Majsterkowicza prowadzone przez p. Bogdana Kowala na świetlicy szkolnej w budynku na ul. Zaręby cieszy się wśród naszych uczniów ogromnym powodzeniem! Przychodzą tam nawet dziewczęta, żeby w ciągu każdorazowo trzech godzin ( 12.30 – 15.30) nauczyć się robić bardzo ciekawe i potrzebne potem w dorosłym życiu rzeczy. Przy okazji niejako poznają tajniki posługiwania się wieloma narzędziami, technikami wykonania, poznają też możliwości różnych materiałów. Pan Bogdan to skarbnica wiedzy praktycznej i złota rączka, dlatego takie zajęcia są niezwykle atrakcyjne dla kogoś, kto chce być zaradny i ma talent w rękach . Te zajęcia to doskonała alternatywa na typową nastoletnią bezczynność i jednocześnie dobre przygotowania dla kogoś, kto myśli o szkole branżowej po ukończeniu podstawówki. Tematyka zajęć jest bardzo szeroka i obejmuje , zwłaszcza na początku podstawy BHP, bo zasady bezpieczeństwa muszą być dobrze opanowane, żeby prawidłowo przygotować sobie warsztat pracy. Potem dzieciaki przyswajają sobie elementy materiałoznawstwa i trochę poprzez zabawę uczą się podstaw rysunku technicznego – bo przecież, żeby wykonać projekt własnego urządzenia, trzeba najpierw go narysować! Potem uczestników czekają metody obróbki materiałów takich jak drewno, różne tworzywa sztuczne, metal czy wykorzystywanie materiałów z odpadów. Dzięki poznawaniu metod łączenia takich materiałów dzieci będą w stanie wykonać wiele przydatnych przedmiotów, ale przede wszystkim będą miały szansę nauczyć się posługiwania prawdziwymi narzędziami zgodnie z ich przeznaczeniem i specyfikacją. Nie obędzie się też bez podstaw elektroniki i elektroniki w wydaniu praktycznym, a będzie to wstęp do zgłębiania tajników działania różnych urządzeń domowych. Dzięki temu chętne osoby będą same naprawiać urządzenia domowe we własnym zakresie!
Grupa uczestników Kółka już liczy kilkanaście osób i stale się powiększa. Póki co liczba miejsc ze względów praktycznych jest ograniczona, ale tak nie będzie zawsze. Miejmy nadzieję, że to zainteresowanie nie osłabnie, a jak będzie brakować stanowisk, to kto wie, może szkoła pomyśli w przyszłości o specjalnym dodatkowym wyposażeniu? Gra jest naprawdę warta świeczki – trudno bowiem o bardziej rozwijające zawodowo i manualnie lekcje dodatkowe, dzięki którym uda się właściwie nakierować niejedną energetyczną duszę i pokazać, że sukces można osiągnąć na wiele sposobów. Umiejętność majsterkowania i wypracowana życiowa zaradność to jedna z najlepszych możliwości na ułatwienie sobie życia! Zapisy u p. Bogdana Kowala.

B.Kowal

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.