Klasa 5a wyruszyła na pielgrzymko-wycieczkę do pobliskiego Odporyszowa

Dnia 18 września 2019 roku w święto Stanisława Kostki i tuż po Wielkim Odpuście ku czci M. B. Zwycięskiej kl.5a wyruszyła na pielgrzymko-wycieczkę do pobliskiego Odporyszowa.

Głównym celem naszego wyjazdu było poszerzenie wiedzy o postaci Jana Wnęka - w tym roku obchodzimy 150 rocznicę śmierci tego cenionego cieśli i rzeźbiarza, a nade wszystko prekursora lotnictwa.

Najpierw spotkaliśmy się z naszą Panią przewodnik - dr Małgorzatą Kuruc-na co dzień nauczycielką języka polskiego w szkole podstawowej w Odporyszowie.

Następnie udaliśmy się do pobliskiego Sanktuarium, by oddać pokłon i cześć Pani Odporyszowskiej, Jej wielkim czcicielem był też Jan Wnęk. Tam też wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat Odporyszowa i wsi Morzychna oraz pobytu wojsk szwedzkich na tutejszym terenie i objawień Matki Bożej.

Następnie zwiedzaliśmy czasową wystawę prac uczniów miejscowej szkoły, która usytuowana była w kościele, aby bliżej poznać sylwetkę Jana Wnęka udaliśmy się do muzeum jego imienia, gdzie powitał nas ks. Jarosław oraz Pani mgr Monika Pochroń, która wraz z młodzieżą przedstawiła nam prezentację i film o wielkim lotniku. Tam też zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy świeżo odtworzonym wizerunku rzeźbiarza, który stworzono na podstawie wizerunku jego własnej rzeźby Starzec Symeon.

Pomimo "marcowej pogody" udało nam się zwiedzić i zobaczyć również Kościół p.w. Św. Małgorzaty, Lasek Siedmiu Boleści, Sosnę-Pomnik Przyrody, zabytkowe kapliczki oraz świeżo odsłonięte epitafium z napisem Homo Faber. Warto wspomnieć, iż Jan Wnęk (1828-1869) mimo, że był chłopem pańszczyźnianym, to uważany jest za prekursora światowego lotnictwa (niestety oficjalnie tytuł ten przyznaje się Niemcowi).

Urodził się w Kaczówce koło Radgoszczy, ale najbardziej związany był z Odporyszowem. Jest to postać już nieco znana, ale ciągle na nowo odkrywana.

Przed powrotem udaliśmy się pod jego pomnik, a następnie do Szkoły Podstawowej im. Jana Wnęka w Odporyszowie, gdzie ciepło powitała nas Pani Dyrektor mgr Lucyna Warzecha i gdzie mogliśmy krótko odpocząć.

Po drodze zatrzymaliśmy się przy Źródełku, a potem pojechaliśmy do Żabna, gdzie krótko zwiedziliśmy miejscowość i posililiśmy się.

Wyjazd miał także kształtować patriotyzm lokalny, budzić przywiązanie do tego, co najbliższe wokół nas.

Pomimo zaskakująco zimnej jak na tę porę roku pogody, wycieczkę uważamy za udaną.

K.Wójcik D.Chrabąszcz