Konkurs historyczny z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
Sylwetka Józefa Piłsudskiego – jednego z architektów niepodległej Polski
oraz najważniejsze wydarzenia z historii Polski z elementami historii regionu

organizowany
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 im. M. Kopernika w Dąbrowie Tarnowskiej
w roku szkolnym 2017/2018

Przedstawione działania są organizowane w ramach VI edycji ogólnopolskiego Konkursu "Szkoła młodych patriotów", do którego przystąpiła szkoła w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Głównym organizatorem "Szkoły młodych patriotów" jest Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

Idea i cele Konkursu

1) propagowanie wartości patriotycznych
2) propagowanie wiedzy o życiu i dokonaniach Józefa Piłsudskiego na podstawie wybranych etapów jego biografii
3) propagowanie wiedzy o najważniejszych wydarzeniach z historii własnej ojczyzny
4) motywowanie uczniów do pogłębienia wiedzy o Polsce i o okresie odzyskania niepodległości oraz o jednej z najważniejszych postaci mających wpływ na odzyskanie niepodległości w 1918 r.
5) pobudzenie do działania i uświadamianie patriotyczne wśród dzieci i młodzieży
6) krzewienie miłości do wielkiej i małej ojczyzny poprzez wybór materiałów konkursowych
7) integracja środowisk

W Konkursie mogą wziąć udział:
- dzieci ze szkoły podstawowej - klasy 6-7 i gimnazjaliści.
Konkurs składa się z dwóch etapów: testu ogólnego i konkursu- rywalizacji podczas części otwartej dla publiczności. Pierwszy element konkursu , test, może być pominięty w przypadku, gdy w konkursie będzie startować dziesięciu lub mniej uczestników. Przewidziane nagrody.

Obowiązująca treść i zakres materiału:
- obowiązujące podręczniki z historii w szkole podstawowej w klasach 4 – 7 dotyczące historii Polski; pierwszy i drugi etap
- wiedza ogólna dotycząca Dąbrowy Tarnowskiej; pierwszy i drugi etap
- wybrane materiały dotyczące życia i działalności Józefa Piłsudskiego dostarczone uczestnikom drugiego etapu otwartego. Głównie: fragmenty książki Moje pierwsze boje Józefa Piłsudskiego dotyczące działalności legionowej w regionie bliskim Dąbrowy Tarnowskiej i Szczucina. ( rozdział: Nowy Korczyn – Opatowiec).
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów zainteresowanych historią ojczyzny i ktoś, kto ma oceny bardzo dobre z tego przedmiotu może śmiało przystępować do konkursu bez większego wysiłku i studiowania materiałów. Wyjątek stanowi niewielki fragment książki Józefa Piłsudskiego, który otrzymają uczniowie zakwalifikowani do drugiego etapu.
Obowiązuje wiedza ogólna i gwarantowana jest na drugim etapie dobra zabawa łącząca przyjemność i walory edukacyjne nie tylko dla uczestników, ale i dla publiczności.

Etap pierwszy zamknięty: Test, na podstawie którego zostaje wyłoniona najlepsza
dziesiątka .
Etap drugi otwarty: Uczestnicy siadają przy stolikach ustawionych w półkole, a kibice na przygotowanej widowni. Prowadzący konkurs zadaje kolejno pytania poszczególnym uczestnikom. Uczestnik, który nie odpowiedział na trzy pytania, dołącza do kibiców. Kiedy zostanie trzech uczestników, ich konto jest wyzerowane. Tym razem pierwszy odpowiada uczestnik, który
w poprzednim etapie miał najmniej niepoprawnych odpowiedzi. Jeżeli odpowie na pytanie, wyznacza następną osobę. Jeżeli nie odpowie, traci jedną szansę a następne pytanie skierowane jest do osoby, która miała kolejne miejsce pod względem nieprawidłowych odpowiedzi. Po nieodpowiedzeniu na trzy pytania, uczestnik dołącza do kibiców. Wygrywa ten uczestnik, który pozostał w grze do końca. Osoba ta uznana zostaje za zwycięzcą.
Terminy:
etap pierwszy zostanie zrealizowany 15 marca (test)
etap drugi – 22 marca turniej (Jeden z dziesięciu)