Wycieczka klas 3b i 5a do kopalni soli w Bochni z pobytem nocnym na Komorze Ważyn

W dniach 17 – 18 stycznia uczniowie klasy 5 a i 3 b wraz z  wychowawcami p. Małgorzatą Gawlik
i p. Dorotą Gubernat - Mikos zwiedzili najstarszą w Polsce Kopalnię Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni dzieci rozpoczęły od zjazdu pod ziemię na głębokość 212 metrów, szybem Campi. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie.  Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi
i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi. Największym hitem całej wycieczki okazała się podróż podziemną kolejką zwaną przez tutejszych pracowników „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris. Następnym punktem wycieczki było zejście po 307 schodach na głębokość aż 334 metrów pod powierzchnie ziemi, gdzie  na dzieci czekało wiele atrakcji jak: piłka nożna, koszykówka, dyskoteka, pin –pong. Niestety, mimo wspaniałej zabawy, o godzinie 24:00 musieliśmy kłaść się do łóżek w Komorze Ważyn.  O spaniu nie było mowy! Rano, następnego dnia po śniadaniu, jednak niedospani, wyjechaliśmy szybem na powierzchnię.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją i świetną zabawą. Opiekunami wycieczki byli: wychowawcy klas oraz p. Jadwiga Wróbel i p. Lucyna Furga.

M.Gawlik, D.Gubernat-Mikos