Szkoła młodych patriotów Historyczno – poetyckie popołudnie w dąbrowskiej Dwójce

Nadchodzący rok jest czasem szczególnym. Będziemy obchodzić okrągłą, bo setną rocznicę odzyskania niepodległości, dlatego już teraz przez Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że będzie to ROK DLA NIEPODLEGŁEJ.
Nasza szkoła nie mogła przejść obojętnie obok tego faktu
i w związku z tym nauczyciele związani z historią
i nauczyciele bibliotekarze postanowili wziąć udział
w całorocznym projekcie historyczno-patriotycznym pod hasłem SZKOŁA MŁODYCH PATRIOTÓW i opracowali szereg zadań do realizacji. Jednym z takich zadań jest organizacja uroczystości, która odbyła się 18 grudnia
w auli budynku szkoły przy ulicy Zaręby. Odbyło się bowiem poetyckie spotkanie z historią: "Stan wojenny oczami duszy poety – koncert poświęcony wybranym utworom Jacka Kaczmarskiego".

W ten sposób nasi uczniowie chcieli uczcić rocznicę wprowadzenia stanu wojennego i przypomnieć
o konsekwencjach tego wydarzenia. Pod kierunkiem pani Danuty Pikul i pana Sławomira Batora oraz przy współpracy pani Danuty Kłos Kufel i pani Marzanny Pikul na ponad godzinnym koncercie udało się zaprezentować wobec delegacji klasowych, wychowawców i dyrekcji szkoły najbardziej znane
i przejmujące utwory tego poety niepokornego nawiązujące do sytuacji Polski z okresu komunizmu.

Młodzież przy akompaniamencie gitarowym wyśpiewała pełne aluzji, przestrogi, buntu, groźby i refleksji słowa będące artystyczną ilustracją i uzupełnieniem faktograficznego skrótu wydarzeń z okresu stanu wojennego, który został przekazany pomiędzy śpiewanymi utworami. Należy dodać, że wśród śpiewających byli uczniowie przygotowywani uprzednio przez panią Annę Piotrowską. Po wszystkim
w ramach konwersatorium nastąpiła krótka dyskusja z wszystkimi uczestnikami spotkania na temat przyczyn i skutków wprowadzenia stanu wojennego.

Dyrektor szkoły, pani Anna Fido, wyraziła zachwyt nad inicjatywą młodzieży zaznaczając, że wiedza
o takich wydarzeniach pozwala młodemu pokoleniu zbudować lepszą przyszłość w wolnej Polsce. Szczególnie warte uwagi jest to, że uczniowie sami wyrazili ochotę zorganizowania takiego popołudnia. Nauczyciele podjęli tę inicjatywę i zaangażowali się we współorganizację, aby nadać przedsięwzięciu odpowiedni kierunek.

Pozostaje jeszcze zadać ważne pytanie: jaką siłą żywotną musi być pozostawiony przez Jacka Kaczmarskiego przekaz w jego twórczości i jaką ważną rolę może przez to pełnić wobec nowych pokoleń w kształtowaniu ich świadomości, skoro bardzo młodzi ludzie tak chętnie sięgają do pozostawionych przez niego słów...?
Śpiewali, recytowali i grali uczniowie: Julia Drożdż, Nikodem Głowacz, Kinga Janusiewicz, Kacper Klimowski, Julia Kowal, Monika Ryczek, Emilia Soja, Sylwia Sojka, Kacper Wąż
Gościnnie wystąpili: Maksymilian Mol, Dawid Sowa
Prezentację multimedialną przygotował: Michał Toczek