Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W Polsce od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 także zaangażowali się w promowanie zdrowego stylu życia.Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Idea dnia, w którym zachęca się palaczy do zerwania z nałogiem, przyjęła się także w innych krajach. Uczniowie klas 1-3 naszej szkoły włączyli się także do obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia – w ramach programu „Nie pal przy mnie proszę”. Podczas zajęć odbyły się pogadanki z wychowawcami na temat zdrowotnych i społecznych skutków palenia tytoniu. Uczniowie otrzymali ulotki informacyjne na temat szkodliwości palenia tytoniu.Podczas wywiadówki rodzice otrzymali broszurki z krzyżówką przygotowane przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Dąbrowie Tarnowskiej. Zostały wykonane gazetki tematyczne o szkodliwości palenia tytoniu. Celem akcji było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej i promowanie mody na niepalenie.W obchody tego dnia włączyło się również SK PCK.

E.Więcek, A.Krawczyk, K.Wójcik