^Wróć na górę
  
  
  
Get Adobe Flash player

BIP

Wychowanie do wartości

Dziennik elektroniczny

Stacja meteo

Dołącz do nas

ePUAP

Bierzemy udział w:

Wycieczka do kopalni soli w Bochni klas 3a i 3d

20 listopada klasy III a i III d wspólnie
z opiekunami: p. Ewą Więcek, p. Anną Krawczyk, p. Katarzyną Liro, p. Marzanną Pikul,
p. Dariuszem Chrabąszczem i trójką rodziców, wybrały się na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu wrazz przewodnikami pod ziemię ciemnym  szybem Campi. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała podziemna kolejka „Kuba”, która przemierzyła kilometrową trasę pomiędzy szybem Campi i Sutoris.  Uczniowie uczestniczyli w projekcie multimedialnej trasy turystycznej „Śladami pracy górnika”. Zwiedzanie kopalni miało zatem charakter podróży w czasie, w którą zabrani zostali uczestnicy wycieczki. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomogli między innymi średniowieczni górnicy,  polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Uczniowie podążając szlakiem wyznaczanym przez tajemnicze wskazówki poznali dawne narzędzia i urządzenia, które służyły do urobku soli. Wśród wielu atrakcji było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, spotkanie ze „średniowiecznym górnikiem”,przeprawa łodziami solankowym korytarzem znajdującym się na głębokości 230 m.

Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach plastycznych, których tematem było czako, czyli ozdobna czapka z pióropuszem, będąca elementem galowego stroju górnika – samodzielnie wykonali górnicze czapki z wybranym przez siebie kolorem pióropusza (czarnym, zielonym, białym lub czerwonym). Po zakończonych zajęciach wszyscy mieli okazję bawić się na mini placu zabaw i zagrać w piłkę na podziemnym boisku sportowym.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło uczniom na zrelaksowanie się, zakup pamiątek oraz zjedzenie ciepłego posiłku.

Celem tej wycieczki było rozbudzenie zainteresowań i wzbogacenie wiadomości o średniowiecznych
i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej, pracy górnika. Zapoznanie z interesującymi miejscami w kopalni soli o walorach zabytkowych, poznanie tradycji i zwyczajów górniczych.

Pobyt w kopalni okazał się dla uczniów niezwykłą przygodą, ale też interesującą lekcją. Był to dla nich dzień bardzo aktywny i pełen wrażeń. Bogatsi w wiedzę i wspomnienia z żalem opuszczali teren kopalni, aby udać się w drogę powrotną do domu.

Galeria

E.Więcek, A.Krawczyk

Copyright © 2013. Szkoła Podstawowa nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Rights Reserved.